fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Pierwszy ortodoksyjny Żyd w belgijskim parlamencie

twitter/ MichaelFreilich
Michael Freilich zapowiedział, że będzie w parlamencie lobbował za odwołaniem obowiązującego w praktyce w dużej części kraju zakazu produkcji mięsa halal i koszernego.

O pierwszym ortodoksyjnym Żydzie w federalnym parlamencie poinformowała izraelska agencja JTA. 38-letni Michael Freilich przez 12 lat redagował miesięcznik "Joods Actueel", wychodzący w Antwerpii, zanim w zeszłym roku zdecydował się na przejście do polityki. Do parlamentu został wybrany z listy Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA).

Freilich zapowiedział, że w parlamencie będzie pracował nad odwróceniem wprowadzonego w tym roku w dwóch z trzech regionów zakazu produkcji mięsa halal i koszernego. W izbie deputowanych będzie musiał mierzyć się m.in. z przedstawicielami nacjonalistycznego Interesu Flamandzkiego, który zanotował największy wzrost poparcia i będzie trzecią polityczną siłą w parlamencie. Lepszy wynik uzyskała tylko partia Frelicha.

Partia Interesu Flamandzkiego, której założycielami byli sympatycy niemieckich nazistów, mają bogatą historię antysemityzmu. W weekendowych wyborach ugrupowanie zdobyło ok. 15 procent w całym kraju. To najlepszy jego wynik w historii. W wyborach w 2014 r. Interes Flamandzki miał mniej niż cztery procent poparcia.

Źródło: rp.pl/ JTA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA