fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Rosja: Mamy mniej rakiet z głowicami atomowymi niż możemy

US DoD
Łączny potencjał broni strategicznych posiadanych przez Rosję jest poniżej limitu wprowadzonego przez układ New START - podkreślił wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow.

New START to dwustronny traktat międzynarodowy między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Federacją Rosyjską w sprawie środków zmierzających do dalszej redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych.

New START wszedł w życie w 2011 roku i obowiązuje do 2021 roku. Do tego czasu obie strony muszą go przedłużyć, Moskwa skarży się jednak, że USA nie wykazuje inicjatywy w tym zakresie.

Układ New START zakłada ograniczenie przez Rosję i USA liczby rozmieszczonych rakiet międzykontynentalnych (ICBM), pocisków balistycznych wystrzeliwanych z pokładu okrętu podwodnego (SLBM) oraz strategicznych bombowców do 700; gotowych do użycia głowic atomowych - do 1550; oraz liczbę wyrzutni rakiet - do 800.

- Łączny potencjał rosyjskich broni strategicznych jest nawet poniżej limitów wprowadzonych na liczbę głowic w tym traktacie - powiedział Riabkow w przededniu posiedzenia komitetu ds. konferencji ws. rewizji Traktatu o nieproliferacji broni atomowej (NPT), która odbędzie się między 29 kwietnia a 10 maja w Nowym Jorku.

Riabkow podkreślił również, że w procesie implementacji Traktatu INF przez Rosję (traktat ten jest obecnie zawieszony, USA zarzuciły Rosji łamanie go) w geście dobrej woli Rosja przekroczyła swoje zobowiązania odnośnie likwidacji rakiet ziemia-ziemia z głowicami atomowymi.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA