fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Rosja: Wkrótce nie będzie ograniczeń dla zbrojeń atomowych

US DoD
Przedłużenie traktatu New START podpisanego przez Rosję i USA, który wszedł w życie w 2011 roku, a którego celem jest redukcja zbrojeń strategicznych, nie jest formalnością i wymaga udzielenia przez Waszyngton odpowiedzi na zastrzeżenia Moskwy - podkreślił ambasador Rosji w USA Anatolij Antonow.

Antonow wyraził "szczerą nadzieję", że traktat New START "nie podzieli losu traktatu INF", w związku z tym, że ten pierwszy traktat wygasa w 2021 roku.

- Wielokrotnie oświadczaliśmy, że jesteśmy gotowi dyskutować o możliwości przedłużenia traktatu na kolejne pięć lat. Ale jak dotąd nie ma jasnej odpowiedzi Waszyngtonu - mówi rosyjski dyplomata.

Antonow ostrzega, że im mniej czasu zostaje na rozmowy o traktacie New START, tym większa jest szansa, że w 2021 roku, "po raz pierwszy od 50 lat, nie będzie żadnych prawnych ograniczeń nakładanych na rozbudowę potencjału nuklearnego USA i Rosji". - Ten scenariusz jest ekstremalnie groźny, w związku z ogólnym kryzysem w relacjach dwustronnych i upadkiem porozumienia ws. kontroli zbrojeń (traktatem INF) - podkreśla.

Rosyjski dyplomata podkreśla również, że przedłużenie obowiązywania układu New START "nie jest tylko techniczną formalnością, którą da się załatwić w tydzień lub dwa".

Antonow zapewnia, że Rosji zależy na tym, aby porozumienie nada obowiązywało, ale - jak dodał - Moskwa "nie zamierza nikogo ścigać". - Poczekamy, aż nasi partnerzy będą gotowi do podjęcia z nami dialogu na ten kluczowy temat dla całego świata. Nasze propozycje są na stole negocjacyjnym - dodaje.

Układ New START zakłada ograniczenie przez Rosję i USA liczby rozmieszczonych rakiet międzykontynentalnych (ICBM), pocisków balistycznych wystrzeliwanych z pokładu okrętu podwodnego (SLBM) oraz strategicznych bombowców do 700; gotowych do użycia głowic atomowych - do 1550; oraz liczbę wyrzutni rakiet - do 800.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA