fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Premier Szkocji: Czas na niepodległość naszego kraju

AFP
Premier Szkocji Nicola Sturgeon na konwencji Szkockiej Partii Narodowej w Edynburgu ma w niedzielę ogłosić, że nadszedł czas, aby Szkocja stała się niepodległa - informuje Sky News.

Sturgeon ma przywołać ostatni sondaż, z którego ma wynikać, iż poparcie dla niepodległości Szkocji wzrosło do 49 proc. W referendum niepodległościowym z 2014 roku za niepodległością kraju opowiedziało się 44,7 proc. głosujących.

Już wcześniej premier Szkocji zapowiedziała, że przed wyborami do parlamentu szkockiego w 2021 roku powinno dojść do drugiego referendum ws. niepodległości kraju. Sturgeon nie wykluczała, że do referendum takiego mogłoby dojść nawet gdyby Wielka Brytania nie wyszła z UE (większość Szkotów w referendum ws. brexitu z 2016 roku opowiedziało się za pozostaniem w Unii).

- Nadszedł czas - czas, aby Szkocja stała się niepodległa - ma ogłosić w niedzielę Sturgeon według informacji Sky News. Sturgeon ma oświadczyć również, że ostatnie trzy lata pokazały, że brytyjski system polityczny nie działa, a "Szkocja musi wybrać lepszą przyszłość".

Premier Szkocji ma również stwierdzić, że chociaż brytyjski rząd zamierza zablokować "prawo Szkotów do wyboru", to jednak ona będzie utrzymywać, że władze Szkocji mają mandat do przeprowadzenia referendum.

Argumentem za przeprowadzeniem referendum niepodległościowego ma być m.in. ostatni sondaż YouGov, który wskazuje, że obecnie niepodległość Szkocji popiera 49 proc. ankietowanych w tym kraju.

Z kolei lider Szkockiej Partii Narodowej w Izbie Gmin, Ian Blackford ma przekonywać w czasie konwencji w Edynburgu, że SNP "nigdy nie poprze" umowy brexitowej wynegocjowanej przez Theresę May, którą Izba Gmin odrzuciła już trzykrotnie. Blackford ma również wezwać lidera Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna, aby dołączył do SNP i zdecydowanie odrzucił poparcie dla umowy brexitowej.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA