fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wenezuela: Juan Guaido wzywa do uczestnictwa w największym marszu w historii kraju

AFP
Przywódca opozycji Juan Guaido wezwał obywateli tego kraju do udziału w "największym marszu w historii Wenezueli". Ma być to kolejna próba wywarcia nacisku na prezydenta Nicolasa Maduro w celu ogłoszenia przedterminowych wyborów.

Największe kraje Unii Europejskiej wezwały Maduro, by najpóźniej w weekend ogłosił nowe wybory, lub przyłączą się do Stanów Zjednoczonych i uznają Guaido, przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, za tymczasowego prezydenta Wenezueli.

- Wszyscy musimy wyjść na ulice Wenezueli i świata z jasnym celem: musimy wesprzeć ultimatum, jakie dają państwa członkowskie Unii Europejskiej - powiedział w czwartek Guaido.

- Zamierzamy przeprowadzić największy marsz w historii Wenezueli i naszego kontynentu - dodał, zapowiadając sobotni marsz.

Demonstracja siły opozycji, o ile dojdzie do skutku, będzie prawdopodobnie konfrontowała się z wiecem  zwolenników rządu, zwołanym z okazji 20. rocznicy zaprzysiężenia zmarłego w 2013 roku prezydenta Hugo Chaveza, poprzednika Maduro.

W czwartek USA wezwały wszystkie kraje europejskie do uznania Guaido za prezydenta, ale Nicolas Maduro odpowiedział "imperialistom", że muszą poczekać na nowe wybory w 2025 roku.

Źródło: rp.pl/ France24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA