fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Rosja: Nie oferowaliśmy Korei Płn. elektrowni atomowej

AFP
Rosja nigdy nie proponowała władzom Korei Północnej budowy w tym kraju elektrowni atomowej w zamian za rezygnację przez Pjongjang z broni atomowej - oświadczył ambasador Rosji w Korei Północnej Aleksander Matsegora, dementując doniesienia "Washington Post".

- Rosja, ani żadni przedstawiciele rosyjskich władz nigdy nie przedstawili Korei Północnej propozycji budowy elektrowni atomowej - podkreślił ambasador. - Każdy, kto wie cokolwiek o tej kwestii rozumie, że taka propozycja jest głupia - dodał.

Matsegora podkreślił, że jednym z najbardziej przekonujących argumentów za tym, że informacje na temat takiej propozycji są nieprawdziwe, jest bardzo wysoka cena budowy elektrowni atomowej. - Kosztuje kilka miliardów dolarów - podkreślił Matsegora.

Drugie tyle, jak dodaje ambasador, byłoby potrzebne na modernizację infrastruktury energetycznej Korei Północnej, w tym sieci elektrycznej.

- Bez tego elektrownia atomowa byłaby nie mniej groźna niż broń atomowa, jaką dysponuje obecnie Korea - stwierdził ambasador Rosji.

Matsegora dodał, że Korei Północnej nie stać nawet na utrzymanie elektrowni atomowej w obecnej sytuacji gospodarczej tego kraju.

- Koszt paliwa i utylizacji (odpadów radioaktywnych) plus koszty utrzymania - to za drogie - ocenił.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA