fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Peters do Australii: Zmieńcie flagę. Skopiowaliście naszą

AdobeStock
Pełniący obecnie obowiązki premiera Nowej Zelandii Winston Peters zaatakował Australię oskarżając ją o "skopiowanie" flagi jego kraju.

Od kiedy Winston Peters pełni obowiązki premiera, stosunki między Nową Zelandią i Australią oziębiły się. Eksperci twierdzą, że rosnące napięcia zmieniają niegdyś solidną i "wyjątkową" relację.

Winston Peters, znany ze swojej ostrej retoryki, domaga się obecnie, aby Australia zmieniła swoją flagę, ponieważ jest zbyt podobna do flagi jego kraju. - Mieliśmy tę flagę przez długi czas, jest skopiowana przez Australię. Oni powinni zmienić swoją flagę i uhonorować fakt, że byliśmy pierwsi z tym projektem - powiedział Peters w rozmowie z TVNZ.

Czytaj także: Liść paproci może trafić na flagę Nowej Zelandii

Ankieta przeprowadzona przez New Zealand Herald wykazała, że ??62 proc. respondentów poparło apel Petersa do Australii o zmianę flagi.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Peters wezwał Australię do opracowania nowego projektu. W 2016 roku powiedział, że flaga Nowej Zelandii powinna zostać przywrócona do swojego "unikalnego" statusu.

„Jednym z argumentów przeciwko naszej fladze jest to, że jest zbyt podobna do australijskiej, która wypożyczyła nasz projekt" - pisał Peters. "Jednak odkąd australijscy przywódcy polityczni niedawno podpisali kontrakt z głową państwa, to Australia będzie musiała zmienić wkrótce swoją flagę. To przywróci naszej fladze wyjątkowość, tak, jak było na początku” - dodał.

Flaga Nowej Zelandii została przyjęta w 1902 roku, australijska w roku 1954.

Dwa lata temu rząd Nowej Zelandii wydał 26 mln dol., przeprowadzając referendum w sprawie zmiany flagi. Ostatecznie 56,6 proc. Nowozelandczyków głosowało za jej utrzymaniem.

W przeszłości zdarzały się sytuacje, w których te dwie flagi były mylone. Na początku tego roku dziewięć razy wykorzystano grafikę flagi Nowej Zelandii w czasie trwania Dnia Australii. Flagi australijskie i nowozelandzkie zostały także omyłkowo zmienione podczas prezentacji medali na igrzyskach olimpijskich w Rio.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA