SOSEScript: API/run.php5 failed executing with the following error: Error on line 160 position 1: Out of memory (allocated 11796480) (tried to allocate 262122 bytes)

Polityka

Turcja: Absolwenci w areszcie za zwierzęta z twarzą Erdogana

AFP
Czterech świeżo upieczonych absolwentów czołowego tureckiego uniwersytetu zostało aresztowanych za zaprezentowanie rysunków kpiących z prezydenta kraju Recepa Tayyipa Erdogana w czasie ceremonii rozdania dyplomów - podaje Agencja Anatolia.

Studenci Bliskowschodniego Uniwersytetu Technicznego w czasie uroczystego rozdania dyplomów, które odbyło się 6 lipca w Ankarze, studenci przynieśli ze sobą przygotowany wcześniej banner z rysunkami różnych zwierząt, które miały twarze prezydenta Turcji. Banner opatrzony był hasłem "Świat Tayyipa".

Rysunki takie po raz pierwszy pojawiły się w popularnym magazynie satyrycznym, a ich publikacja stała się 12 lat temu podstawą do wytoczenia gazecie sprawy o zniesławienie (Erdogan był wówczas premierem Turcji). Sąd w Ankarze oddalił jednak wówczas pozew uznając, że autorzy rysunków korzystali z wolności słowa.

Teraz przed sądem prawdopodobnie staną absolwenci uniwersytetu - prokuratura prowadzi już w ich sprawie śledztwo w związku z podejrzeniem zniesławienia prezydenta Turcji.

Od czasu nieudanego puczu wojskowego, do którego doszło w lipcu 2016 roku, Erdogan umacnia swoją władzę. W związku z puczem zarzuty usłyszało 77 tysięcy osób, które - według władz - były powiązane z odpowiedzialnym za próbę przewrotu wojskowego Fethullahem Gülenem. Ponadto władze doprowadziły do zamknięcia ok. 130 redakcji.

Erdogan doprowadził też do zmiany konstytucji, wprowadzając w Turcji ustrój prezydencki. 24 czerwca, w przedterminowych wyborach prezydenckich, prezydent uzyskał 52,6 proc. głosów.

W ostatni piątek turecki sąd nakazał aresztowanie sześciu dziennikarzy za domniemane związki z puczystami, ale zdaniem Amnesty International dziennikarze trafili do aresztu głównie za artykuły, w których krytykowali rząd.

Źródło: Reuters

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL