fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

USA wyślą do Turcji bomby atomowe nowej generacji?

USAF
Rosyjskie media informują, że USA chcą umieścić w bazach NATO w Europie bomb atomowych B61 nowej generacji. Takie bomby miałyby też trafić do Turcji - pisze Hurriyet Daily News.

Chodzi o bomby B61-12 - pierwsze w amerykańskim arsenale kierowane bomby jądrowe.

Czytaj także: Kaliningrad: Rosja rozbudowuje bunkier na broń atomową?

Departament Energii Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Nuklearnego (DOE/NNSA) i siły powietrzne USA miały przeprowadzić dwa testy nieuzbrojonych bomb B61-12 9 czerwca, na poligonie w Newadzie - jak wynika z oświadczenia DOE/NNSA z 29 czerwca.

W oświadczeniu czytamy, że bomby B61-12 mają zastąpić istniejące bomby B61 w arsenale USA. Produkcja bomb B61-12 ma ruszyć w 2020 roku.

Rosyjska agencja informacyjna RIA pisze, że bomby nowego typu mają być przystosowane do tego, by wyposażać w nie nowoczesne myśliwce F-35.

- USA kontynuują inwestycje w broń masowej destrukcji. Nowe bomby trafią do baz NATO w Turcji, Niemczech i Włoszech w 2020 roku - twierdzi, cytowany przez RIA, ekspert ds. nuklearnych Aleksandr Jilin.

"Hurriyet Daily News" przypomina, że amerykańskie bomby atomowe znajdują się m.in. w Turcji - bomby B61 mają znajdować się w bazie lotniczej w Incirlik. Tego typu bomb w Turcji ma być ok. 50.

Źródło: Hurriyet Daily News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA