fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Prezydent Gruzji ułaskawił na Wielkanoc 64 więźniów

Sgt. Daniel Cole, U.S. Army Europe/ domena publiczna
Z okazji Wielkanocy, która w Kościele prawosławnym obchodzona jest w tym roku 8 kwietnia, prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili ułaskawił 64 więźniów. W sumie, od początku kadencji, skorzystał z prawa łaski łącznie już 3655 razy.

Z 64 ułaskawionych przed Wielkanocą więźniów, 41 zostanie zwolnionych zza krat, a pozostałym 23 zostaną zmniejszone wyroki.

Ostatnie posiedzenie komisji zajmującej się ułaskawieniami odbyło się w dniach 28-29 marca w Tbilisi. Omówiono łącznie 335 wniosków.

Prezydent jest w Gruzji jedyną osobą, która może zastosować prawo łaski. Decyzję o tym, kogo ułaskawić, podejmuje jednak po dyskusji i rekomendacji specjalnej dziesięcioosobowej Komisji ds. Ułaskawień.

Komisja, którą kieruje Zwiada Koridze, składa się z prawników z sektora cywilnego, osób publicznych, rzecznika praw obywatelskich i przedstawicieli duchowieństwa z Patriarchatu Gruzji.

Komisja musi omówić wszystkie wnioski wysłane do niej przez więźniów lub ich rodziny i zdecydować, w jakich przypadkach zarekomendować złagodzenie lub umorzenie kary. Ostateczną decyzję podejmuje jednak prezydent.

Właśnie kwestia ułaskawień była przyczyną skazania w styczniu br. byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. Sąd miejski w Tbilisi uznał, że w 2008 roku prezydent przekroczył swoje uprawnienia, gdy ułaskawił czterech wysokich rangą gruzińskich policjantów. Byli oni skazani w sprawie o morderstwo Sandro Girgwianiego, pracownika Zjednoczonego Banku Gruzji. Według sądu, Saakaszwili skorzystał z prawa łaski właśnie wbrew Komisji ds. Ułaskawień.

Giorgi Margwelaszwili od początku swojej kadencji, czyli od 17 listopada 2013 roku, ułaskawił łącznie już 3655 więźniów. Czy to dużo? Polski rekordzista pod tym względem, Aleksander Kwaśniewski, skorzystał z tego przywileju w stosunku do 4288 osób - ale był prezydentem przez dwie kadencje. Więcej ułaskawień na kadencję miał Lech Wałęsa - w pięć lat skorzystał z prawa łaski 3454 razy.

Kolejni polscy prezydenci byli już bardziej "oszczędni". Lech Kaczyński ułaskawił 201 osób, a Bronisław Komorowski 360.

Źródło: rp.pl/ agenda.ge
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA