fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Nowoczesna pyta organizacje pozarządowe o związki partnerskie

Fotorzepa/ Grzegorz Rutkowski
Nowoczesna startuje z kolejnym etapem rozmów o ustawie o związkach partnerskich. Partia Katarzyny Lubnauer rozesłała do organizacji pozarządowych prośbę o zgłaszanie uwag i opinii do dwóch projektów ustaw (o związkach partnerskich i ustawy o przepisach wprowadzających).

„Nowoczesna od początku swojego istnienia deklarowała chęć wprowadzenia w Polsce instytucji związku partnerskiego. Teraz nadszedł moment, kiedy jesteśmy już bardzo blisko złożenia w Sejmie projektu właściwej ustawy” – czytamy w piśmie, który poznała „Rzeczpospolita”.

Projekt Nowoczesnej projekt reguluje prawa oraz obowiązki dwóch osób chcących zawrzeć związek partnerski przed urzędnikiem stanu cywilnego. Prace nad nim – w koordynacji ze środowiskiem LGBTQ – trwają od kilkunastu miesięcy. Wraz z ustawą przygotowano też przepisy wprowadzające.

Projekt zakłada m.in. możliwość  zmiany nazwiska na nazwisko partnerami lub partnera, informacji medycznej o stanie zdrowia partnera, do spadku, wspólnego rozliczania się z fiskusem, wspólnoty majątkowej, zasiłku opiekuńczego czy do odmowy udzielenia zeznań. Nowoczesna już wielokrotnie zapowiadała jego złożenie. Organizacje pozarządowe mają czas do 5 marca do przesyłania uwag do projektów. To zaś oznacza, że projekt może zostać złożony już na wiosnę.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA