fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Katarzyna Lubnauer: Pragmatycznie - przyjmijmy kilkuset uchodźców

123RF
- Polityka PiS ws. uchodźców jest niebezpieczna dla Polski - mówił w Siódmym Dniu Tygodnia w Radiu Zet i Polsat News poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Tyszkiewicz przestrzegał, że Polska, która nie przyjęła ani jednego uchodźcy z liczby kilku tysięcy mających być relokowanych do naszego kraju na mocy porozumienia sygnowanego przez rząd PO-PSL, może zostać ukarana przez UE.

- Kara nie grozi nam za to, że nie przyjęliśmy kilku tysięcy uchodźców. Grozi nam, bo nie przyjęliśmy żadnego uchodźcy - wyjaśnił.

Poseł PO dodał, że taka polityka polskiego rządu jest niebezpieczna, ponieważ Polska "jako państwo graniczne UE jest chyba najżywiej zainteresowana zasadą solidarności".

Z kolei Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej zarzuciła PiS-owi "cyniczną grę i kupczenie strachem". - PiS boi się, że mógłby na prawej stronie wyrosnąć jakiś podmiot, który też mógłby grać na uchodźcach - oceniła.

Zdaniem Lubnauer rząd powinien zachować się pragmatycznie i zgodzić się na przyjęcie kilkuset osób. - W kraju, który liczy 38 mln obywateli to tyle co nic - podkreśliła. I przypomniała, że Polska w przeszłości przyjmowała po kilkanaście tysięcy uchodźców z Czeczenii.

Odpierając te zarzuty wiceszef MON Michał Dworczyk podkreślił, że właśnie przyjęcie Czeczenów, czy goszczenie Ukraińców uciekających przed konfliktem zbrojnym w Donbasie jest dowodem na to, że Polska jest krajem otwartym. Dworczyk dodał, że Polska nie przyjmie uchodźców z obozów w Grecji i Włoszech dopóki nie zostaną stworzone metody skutecznej identyfikacji i weryfikacji tych osób.

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA