fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Jadwiga Staniszkis: Rząd PiS oderwany od rzeczywistości

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Sytuacja w wojsku i nazywanie porażki w Brukseli sukcesem, co wskazuje na oderwanie od rzeczywistości, to powód sondażowych spadków PiS - oceniła w TVN24 socjolog prof. Jadwiga Staniszkis.

W sondażu Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24 PiS uzyskał 29 proc. i jedynie o 2 punkty proc. wyprzedził PO. Takie same wyniki partie te osiągnęły w ostatnim sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Tak niewielkiej przewagi PiS nad opozycją nie notowano w sondażach od kilkunastu miesięcy.

Prof. Staniszkis jest zdania, że PiS płaci m.in. za politykę personalną Antoniego Macierewicza w armii. Wskazała przy tym na "dramatyczne wypowiedzi generałów czy dymisjonowanych oficerów o godności, o ewentualnych zagrożeniach wynikających z takiej polityki".

Drugim czynnikiem, który - jak mówi prof. Staniszkis - przyczynił się do spadku poparcia dla PiS jest "infantylna i śmieszna postawa wokół kryzysu w Brukseli", czyli nieudanej próby zablokowania przedłużenia kadencji Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. - Mówienie o takiej ewidentnej przegranej jako zwycięstwie, takie oderwanie od rzeczywistości - tłumaczyła.

Prof. Staniszkis uznała również, że PiS-owi szkodzi "mnóstwo spraw, które zaczynają być groźne dla bezpieczeństwa". Jedną z takich spraw jest - jej zdaniem - ograniczenie roli Polski w Eurokorpusie.

Za jedną z najsłabszych dziedzin rządu prof. Staniszkis uznała dyplomację.

Szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego socjolog określiła mianem "nieudolnego". - Polska naruszyła tyle rzeczy kluczowych, że jest traktowana jako kraj obcy, traktowana jako kraj przesuwający się na Wschód - stwierdziła.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA