fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Korea Płn.: Ktoś chciał zabić Kim Dzong Una?

AFP
W koreańskich mediach pojawiły się pogłoski o nieudanej próbie zamachu na przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una.

Według tych, nie potwierdzonych informacji, 6 października znaleziono paczkę z trotylem na lotnisku Kalma znanym także jako Wonsan. Umieszczono ją w dachu znajdującym się nad punktem informacyjnym. Anonimowe źródła z Korei Północnej informowały o pudle z trotylem podobnym do tych, jakie wykorzystuje się w tym kraju do detonacji w tunelach oraz do oczyszczania terenu z min lądowych.
E

ksperci z Południa poproszeni o weryfikację doniesień nie są zgodni odnośnie mocy ładunku. Jeżeli jednak pochodziłby z puli tych wykorzystywanych do czyszczenia min, wówczas w paczce nad głową Kim Dzong Una mogłoby znaleźć się nawet 100 porcji trotylu o wadze 200 gramów każda.

Wizyta w Wonsan została odwołana na dzień przed zaplanowanym terminem, gdy tylko wykryto bombę. Istnieje podejrzenie, że jedna ze służb bezpieczeństwa chciała tym samym zdyskredytować skuteczność drugiej.

W Korei Północnej panuje przekonanie, że wielokrotnie przeciwnicy ukochanej dynastii Kimów (Un jest wnukiem założyciela kraju, Kim Ir Sena) zasadzali się na ich życie. Do jednej z największych prób zamachu miało dojść w 2004 roku na stacji kolejowej Ryongchon. Kilka godzin przed detonacją przejeżdżał tamtędy Kim Dzong Il, poprzedni przywódca Korei Północnej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA