fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pogoda

Latem w Polsce pojawią się silne burze

Fotolia
Tego lata fale upałów pojawią się na południu Europy. Polskę i Niemcy nawiedzą natomiast silne burze.

Długotrwałe, niebezpieczne fale upałów będą w lecie sprawiały kłopoty mieszkańcom Europy Południowej i Wschodniej. W Wielkiej Brytanii i Irlandii nie będzie długotrwałych upałów. Pomiędzy tymi obszarami pojawiać się będą burze, które dotyczyć będą głównie Francji, Polski i Czech.

W całej Europie Południowej spodziewać się można długiego i gorącego lata. Od Włoch po Półwysep Bałkański pojawiać się będą temperatury powyżej normy. Niebezpieczne fale upałów pojawią się w miesiącach letnich, zwłaszcza w lipcu i sierpniu.

Temperatury powyżej 32 stopni Celsjusza będą występowały przez całe lato. W Europie Południowej pojawi się przynajmniej jeden okres niebezpiecznego gorąca trwający ponad tydzień. - W czasie najbardziej intensywnych fal gorąca będzie możliwe przekroczenie rekordu upałów - mówi Alan Reppert, meteorolog AccuWeather.  

Tereny od Macedonii po Bułgarię, Węgry i Rumunię także zmierzą się ze skumulowaną falą upałów. - Problemem będzie rozwijająca się w tym regionie ilość smogu i zdecydowanie obniżone normy powietrza - mówi meteorolog Tyler Roys. Pogoda występująca w tych regionach doprowadzi do ekstremalnej fali upałów w południowej i wschodniej części Europy, przy ograniczonych opadach deszczu. Zwiększy to także ryzyko suszy. Ataki zimna podczas wiosny oraz brak deszczu i intensywne upały przez całe lato będą miały wpływ na zdecydowanie słabsze plony.

 

Potężne burze w Polsce

W Polsce i Francji pojawią się letnie temperatury, jednak miejsce będą miały także burze i opady. Niektóre z burz mogą powodować silne wiatry, grad, a nawet tornada. 

- Gwałtowne burze będą miały miejsce najprawdopodobniej po południu lub wczesnymi wieczorami - powiedział Roys.

Silne burze, które mogą powodować zniszczenia pojawiać się będą najprawdopodobniej na terenach od południowych Niemiec do zachodnich Czech i zachodniej Polski. Obejmą one między innymi Monachium, Berlin, Pragę i Wrocław.

Częstotliwość opadów i burz spowoduje również ryzyko powodzi na terenach od Francji do Szwajcarii i Niemiec.

Pomimo zagrożenia burzami w ciągu całego sezonu, w drugiej połowie lata pojawić się mogą krótkie, ale silne fale upałów w Europie Zachodniej i Środkowej.

Jak mówią meteorolodzy, tego lata mieszkańcom Europy problem sprawiać będą zarówno męczące fale upałów jak i gwałtowne, niszczycielskie burze.

Źródło: accuweather.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA