fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Obniżka podatku PIT - od kiedy

Fotolia.com
W październiku wprowadzono 17-proc. stawkę PIT. Ale za cały rok zapłacimy 17,75 proc.

Nawet 25 milionów osób ma skorzystać na obniżce stawki PIT z 18 do 17 proc. Ale nie tak dużo, jak myślały.

– Pracuję od października. Pracodawca zapewniał mnie, że zapłacę 17-proc. podatek, bo taką stawkę wprowadzono właśnie 1 października. Teraz dowiedziałem się, że za cały rok będzie to jednak 17,75 proc. Czy to możliwe? – pyta czytelnik.

Możliwe. – Stawka 17,75 proc. to średnia za cały rok. Obniżony 17-proc. PIT jest bowiem od października (czyli za trzy miesiące), a do września (czyli przez dziewięć miesięcy) obowiązywała 18-proc. stawka. Również ten, kto podejmie aktywność zarobkową dopiero w ostatnim kwartale 2019 r., zapłaci od uzyskanych dochodów 17,75 proc. podatku – tłumaczy Janusz Menkina, właściciel biura rachunkowego.

– Jeśli pracodawca potrącał czytelnikowi pracującemu dopiero od października zaliczkę według stawki 17 proc., prawdopodobnie w zeznaniu rocznym będzie musiał dopłacić fiskusowi. Ale może być też sytuacja odwrotna. Podatnik, który uzyskiwał dochody jedynie w okresie od stycznia do września 2019 r., kiedy obowiązywała 18-proc. stawka, po złożeniu zeznania rocznego odzyska nadpłatę – wyjaśnia Janusz Menkina. – W obu przypadkach podatnicy zapłacą roczny PIT według tej samej stawki, mimo że jeden z nich uzyskał dochody już po obniżce, a drugi jeszcze przed zmianą przepisów.

Z pełnej ulgi skorzystamy w 2020 roku. Ci, którzy mają roczne dochody do 85 528 zł, zapłacą fiskusowi 17 proc. PIT. Obniżka przysługuje m.in. pracownikom, zleceniobiorcom, zatrudnionym na umowie o dzieło i przedsiębiorcom (oprócz tych, którzy wybrali stawkę liniową albo ryczałt). Zarabiający więcej, czyli osiągający dochody powyżej tego progu, od nadwyżki odprowadzą 32 proc. PIT.

Swoimi wynagrodzeniami nie muszą się dzielić z fiskusem osoby do 26 lat. W tym roku limit przychodów, liczonych od 1 sierpnia (wtedy weszła ulga) do końca grudnia, wynosi 35 636,67 zł. W przyszłym roku zwolniona z podatku będzie kwota 85 528 zł. Ulga dotyczy pracujących na etacie i zleceniu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA