fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Mieszkanie od siostry bez podatku od spadków i darowizm, za zgodą szwagra - interpretacja podatkowa

Fotolia.com
Brat nie zapłaci podatku od spadków i darowizn, jeśli siostra podaruje mu lokal należący do majątku wspólnego jej i męża. Fiskusa poinformuje notariusz.

Darowizna między rodzeństwem może być całkowicie wolna od podatku, nawet jeśli pochodzi z majątku wspólnego małżonków. W przypadku nieruchomości musi być dokonana w formie aktu notarialnego.

Taką odpowiedź otrzymał podatnik, któremu siostra ma podarować mieszkanie objęte wspólnością małżeńską. Mąż siostry, czyli szwagier wnioskodawcy, zaakceptuje darowiznę pisemnie, zgodnie z art. 37 § 1 pkt 4 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Darowizna zostanie spisana aktem notarialnym pomiędzy rodzeństwem.

Podatnik wystąpił o interpretację, by potwierdzić, że spełni warunki zwolnienia z daniny. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jego stanowisko za prawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, darowizna od siostry jest zwolniona z opodatkowania bez względu na jej wartość. Warunkiem jest jej zgłoszenie fiskusowi w ciągu sześciu miesięcy na druku SD-Z2. Obowiązek ten nie obejmuje jednak przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 4 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania darowizny z majątku wspólnego. Wyjątkiem są drobne zwyczajowo przyjęte podarunki. Nie oznacza to jednak, że wyrażając taką zgodę drugi z małżonków również staje się stroną umowy darowizny.

„Dokonanie darowizny lokalu mieszkalnego przez siostrę wnioskodawcy na jego rzecz z majątku wspólnego siostry i jej męża, za zgodą męża, będzie podlegało zwolnieniu od opodatkowania. Na wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zgłoszenia darowizny lokalu mieszkalnego do urzędu skarbowego, ponieważ darowizna będzie dokonana w formie aktu notarialnego" – wyjaśnił dyrektor KIS.

Numer interpretacji: 0111-KDIB4.4015. 113.2019.1.DK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA