fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Stosowanie niższej stawki VAT przez artystów - korzystna interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Przy sprzedaży własnoręcznie wykonanych dzieł sztuki naliczamy 8 proc. podatku.

Fiskus zgadza się na stosowanie niższej stawki VAT przez artystów. Potwierdza to wydana niedawno interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią kobieta, która już od 12 lat sprzedaje obrazy. Robi to poprzez portal internetowy albo przez swoją stronę. Prowadzi działalność gospodarczą i wystawia faktury z 8-proc. stawką VAT.

Chce się upewnić, że postępuje prawidłowo. Powołuje się na art. 120 ustawy o VAT uprawniający do stosowania niższej stawki przy sprzedaży dzieł sztuki. Z przepisu tego wynika, że takimi dziełami są m.in. obrazy wykonane w całości przez artystę.

Czytaj także:

Kobieta podkreśla, że ukończyła studia wyższe na kierunku malarstwa artystycznego, a jej każdy obraz jest indywidualny i niepowtarzalny. Sama wymyśla jego koncepcję i własnoręcznie go tworzy. Zdarza się, że ten sam wzór obrazu jest malowany kilka razy i w różnych rozmiarach, mimo to każdy z nich jest inny. Nie jest to masowa produkcja.

Malarka nie ma wątpliwości, że tworzone przez nią obrazy to dzieła sztuki i że ma prawo do niższej stawki VAT przy ich sprzedaży.

Co na to fiskus? Przypomniał, że stawka 8 proc. ma zastosowanie do dostawy dzieł sztuki dokonywanej przez ich twórcę (lub jego spadkobiercę). Skoro malarka jest twórcą obrazów, które nie stanowią masowo produkowanych towarów o charakterze handlowym, to może stosować obniżoną stawkę.

Numer interpretacji: 0111-KDIB3-1.4012.449.2020.2.ASY

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA