fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: jakie wydatki można odliczyć w rocznym zeznaniu

Fotolia.com
W zeznaniu rocznym można odliczyć od dochodu wydatki na przystosowanie domu do potrzeb niepełnosprawnego.

Inwestycja w poprawę warunków życia niepełnosprawnej osoby daje prawo do ulgi podatkowej. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią mężczyzna, który ma niepełnosprawne dzieci. Problemy ze zdrowiem ma też jego żona. Mieszkają wszyscy w domu jednorodzinnym, w którym jest piec centralnego ogrzewania. Jego codzienna obsługa sprawia duże kłopoty. Piec trzeba czyścić z popiołu, załadowywać węglem, rąbać drewno. Mężczyzna nie jest w stanie ciągle się tym zajmować, bo jako jedyny żywiciel rodziny musiał podjąć pracę. Dlatego zdecydował się na zakup nowego pieca, z automatycznym podajnikiem paliwa i zasobnikiem ciepłej wody. Argumentuje, że ułatwiło to życie całej jego rodzinie, i chce skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.

Fiskus przypomniał, że odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym można wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione przez niepełnosprawnego, a także osobę, która go utrzymuje. Prawo do ulgi mamy wtedy, gdy utrzymujemy niepełnosprawnego współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodzeństwo, rodziców współmałżonka, ojczyma, macochę, zięciów i synowe.

Katalog wydatków, które można odliczyć od dochodu, znajdziemy w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Są tam też wydatki na adaptację i wyposażenie budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Przeprowadzone inwestycje powinny więc ułatwić niepełnosprawnej osobie funkcjonowanie w danym miejscu.

Czy tak jest w opisanej sytuacji? Skarbówka uznała, że tak. Podkreśliła, że unowocześnienie systemu ogrzewania zaspokaja potrzeby dzieci. Między innymi łatwiej o utrzymania ciepła w domu, a także o wodę do mycia, co znacznie usprawnia codzienne życie. Są więc spełnione warunki ulgi rehabilitacyjnej, a mężczyzna może odliczyć wydatek od swojego dochodu.

Numer interpretacji: 0114-KDIP3-3.4011.42. 2019. 1.JM

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA