fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: fiskus ma trzy miesiące na zwrot podatku

123RF
Podatnicy, którzy chcą jak najszybciej odzyskać pieniądze od fiskusa, nie powinni czekać z PIT na ostatnią chwilę.

Do upływu terminu rozliczenia rocznego PIT zostało jeszcze kilka tygodni. Termin na złożenie zeznania rocznego za 2017 r. upłynie 30 kwietnia. W tym roku nie możemy liczyć na dodatkowy czas na sporządzenie formularzy, bo 30 kwietnia w 2018 r. wypada w zwykły dzień roboczy, tj. poniedziałek. O tej dacie powinni też pamiętać podatnicy, którym po przeliczeniu i wypełnieniu rocznego PIT wyszła niedopłata podatku. 30 kwietnia to także ostatni dzwonek na uiszczenie podatku w terminie.

Większość podatników powinna dysponować już informacjami od płatników, które pozwalają na szybkie i sprawne wypełnienie formularzy rocznych PIT. Na ich doręczenie – w tym najpopularniejszej informacji PIT-11 – mieli czas do końca lutego.

Z wypełnianiem i złożeniem zeznań rocznych nie powinni czekać do ostatniej chwili ci, którzy liczą na zwrot podatku. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które korzystają z preferencyjnych sposobów rozliczenia, tj. wspólnego rozliczenia z małżonkiem i jako osoba samotnie wychowująca dzieci, czy też korzystających z ulg podatkowych, np. na dzieci czy rehabilitacyjnych, bo dają one wymierne korzyści podatkowe.

Fiskus na zwrot nadpłaty wykazanej w zeznaniu rocznym ma aż trzy miesiące. Im wcześniej zatem PIT z wykazanym nadpłaconym podatkiem trafi do urzędników, tym szybciej ma szansę trafić do kieszeni podatnika. Ten termin dla fiskusa liczy się bowiem od złożenia zeznania. Jeśli podatnik złoży PIT szybciej, szybciej też zacznie płynąć czas na oddanie pieniędzy. Poza tym wielu podatników czeka z rozliczeniem na ostatnią chwilę. Tuż przed upływem terminu skarbówki przeżywają oblężenie. Zeznań i zwrotów jest więcej, a urzędnicy zazwyczaj korzystają z danego im czasu do ostatniego dnia. Wcześniej, gdy zeznań jest mniej, jest większa szansa, że fiskus szybciej odda nadpłatę.

A co z podatnikami, którzy muszą dopłacić PIT? Ci ze złożeniem samego rozliczenia rocznego też nie muszą czekać. Formularz mogą wypełnić wcześniej i złożyć go w urzędzie. Nie muszą jednocześnie dopłacać PIT. Bo choć termin do wywiązania się z obu obowiązków jest ten sam, tj. 30 kwietnia, są to czynności niezależne. PIT można wysłać wcześniej, a wynikającą z niego dopłatę podatku wpłacić ostatniego dnia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA