Jan Maciejewski: Tron, to tylko pretekst

Kwadratowe, położone tuż obok siebie, głębokie na trzy metry. Jeden dla Burbonów, drugi – Walezjuszów i Kapetyngów. Tam, pod murami bazyliki w Saint-Denis, w wysypanych palonym wapnem dołach, jesienią 1793 roku została pochowana francuska monarchia. Z rozkazu Konwentu grobowiec królów miał zostać opróżniony. Resztki ich ciał zutylizowane, a stalowe trumny przetopione na kule armatnie. Robiący porządek po monarchii z początku napędzani byli również nadzieją na odkrycie skarbów, ale wkrótce okazało się, że władców Francji rzeczywiście, a nie tylko w bajkach szeptanych przed snem przez rojalistów swoim rojalątkom, na znak chrześcijańskiej pokory chowano w samej koszuli. To nie żądza zysku dodawała więc sił kolejnym, mdlejącym od smrodu poszukiwaczom rozkładających się ciał.

Publikacja: 18.12.2020 18:00

Jan Maciejewski: Tron, to tylko pretekst

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Tracących przytomność traktowano jak bohaterów walki o sprawę. Podniecenie utrzymywało się tylko przez parę godzin, resztę czasu – kilkanaście dni – pracowano w ciszy i skupieniu. Uważano, by nikogo nie przeoczyć, ale to było coś więcej niż profesjonalizm. W ich działaniu była jakaś straszliwa, odwrócona nabożność. Do dołów ciskano królów i królowe, następców tronu i delfinów, książąt i ministrów. Trupy starców, dzieci i tych, którzy urodzili się martwi (za co teraz gotowano im gorącą owację). Cuchnąca, brudna maź, mieszanka czaszek, kości i palonego wapna kipiała, trawiąc tysiąc lat francuskiej monarchii. Odnaleźli, wygrzebali z podziemi i krucht prawie wszystko, co było im potrzebne. Jedynym wielkim nieobecnym na tej republikańskiej fecie okazał się Ludwik IX Święty. Szukano go długo i zawzięcie, pewnie właśnie dlatego wszystko się przeciągnęło. Bez niego, szczególnie jego sprawa, dla której się tam zebrali, mdleli ze smrodu i zmęczenia, nie została załatwiona do końca. Świętości ostatecznie nie udało się pogrzebać w zbiorowym grobie rewolucji.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Armenia spogląda w stronę Zachodu. Czy ma szanse otrzymać taką pomoc, jakiej oczekuje
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Afera w środowisku LGBTQ+: Pliki WPATH ujawniają niewygodną prawdę
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Iran i Izrael to filary cywilizacji
Plus Minus
Wolontariusze World Central Kitchen mimo tragedii, nie zamierzają uciekać przed wojną
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Nie z Tuskiem te numery, lewico