fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Potrzeba kobiecych geniuszy

materiały prasowe
Lady Ada Byron była córką słynnego poety; ojca nie zdążyła poznać, bo znikł z jej życia, gdy była dzieckiem. Po mężu przyjęła nazwisko Lovelace. Zmarła w 1852 r. w wieku 37 lat na raka macicy. Książka „Algorytm Ady" przedstawia jej dzieje ze szczególnym uwzględnieniem znajomości z Charlesem Babbage'em, twórcą Maszyny Analitycznej, czyli jakby pierwowzoru dzisiejszych komputerów.

Lady Lovelace wykazywała zdolności matematyczne, ale brakowało jej wykształcenia. Brała lekcje matematyki, a dzięki kontaktom z Babbage'em była świadkiem wielkiego odkrycia: Maszyny Różnicowej i Maszyny Analitycznej. Były to urządzenia obliczeniowe, składające się głównie z kół zębatych.
Nastawione na sensację publikacje próbują czynić z Ady pierwszą programistkę w dziejach. Czynią to na podstawie jej tłumaczenia artykułu o Maszynie Analitycznej, opatrzonego własnymi uwagami, których jest prawie trzy razy więcej niż tekstu oryginalnego. To jedyna praca Ady Lovelace, ale zawierająca przenikliwe sądy i przewidywania; śmiało rzec można, iż była ona lepszym wizjonerem niż sam Babbage. Z uwag Ady widać, że rozumiała zasadę działania Maszyny Analitycznej i prawidłowo oceniała jej perspektywy. Sąd, ku któremu skłania się autor książki James Essinger, czyli że Ada była geniuszem komputerowym, wyprzedzającym swą epokę, pochodzi z tej samej parafii co pogląd, że Mileva Mar...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA