fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Żyć jeszcze bardziej

materiały prasowe
Książka Adriana Glenia jest pochwałą twórczości Andrzeja Stasiuka, któremu autor zawdzięcza wiele olśnień i doznań czytelniczych. Teraz, spłacając niejako dług, próbuje zarysować egzystencjalne terytorium pisarstwa twórcy „Jadąc do Babadag", „Opowieści galicyjskich" czy „Grochowa".

Gleń stawia Andrzeja Stasiuka w rzędzie pisarzy najuważniejszych, uznając go za niedościgłego realistę i metafizyka. Budując jego charakterystykę, konstatuje: „strażnik bycia, który pisze, idąc ze śmiercią pod ramię, z której i przeciw której jego pisanie wyrasta".

Według autora tej monografii pisarz wybiera autentyczne istnienie, stale wyostrzając swą czujność. Widzimy go jako osobę bezinteresownie zaaferowaną drogą, wyzwoloną z celów. W swej prozie wciąż podkreśla i wraca do poczucia utraty, która towarzyszy mu właściwie zawsze i wszędzie. Jednocześnie Stasiuk pamięta, że w drogę nie tylko trzeba się wybrać, należy ją też pokonać.

Pisarstwo Stasiuka ożywia ludzi i przedmioty minione, wymyka się kresowi, nie lubi domknięć. Wyrasta z głębokiego osadzenia w rzeczywistości, czerpiącego ze spotkania z innym. Ludzka pamięć staje się w tej twórczości jedynym być może orężem przeciwko przemijaniu. To pisarstwo zakorzenione w przeżyciu, zaczepio...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA