Thor Hanson. Pożytki z ornitologii

Z tysięcy piór tworzących upierzenie ptaka tylko kilka tuzinów na skrzydłach i ogonie ma asymetryczną budowę prawdziwego profilu lotniczego.

Publikacja: 22.03.2019 18:00

Thor Hanson. Pożytki z ornitologii

Foto: shutterstock

Astronauci na Księżycu nie dysponują nadmiarem wolnego czasu. Dwuosobowa załoga łazika uczestniczącego w misji Apollo 15 miała tylko osiemnaście godzin na powierzchni ziemskiego satelity, by zbadać rów Rima Hadley, krater Elbow, pobrać próbki skał (np. Genesis rock) i przeprowadzić mnóstwo innych przełomowych testów i analiz. Dlatego 3 sierpnia 1971 roku, kiedy dowódca misji David R. Scott stanął przed nadającą na żywo kamerą, by przeprowadzić pewien niezaplanowany wcześniej eksperyment, modlił się w duchu o pozytywne zakończenie. „Chciałem to najpierw sprawdzić na spokojnie – wspominał potem – ale się nie dało ze względu na napięty harmonogram. Skończyło się więc pełną improwizacją".

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Menedżerowie są zmęczeni
Plus Minus
Konrad Szymański: Cztery bomby tykają pod członkostwem Polski w UE
Plus Minus
Polexit albo śmierć
Plus Minus
„Fallout”: Kolejna udana serialowa adaptacja gry po „The Last of Us”
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Kaczyński. Demiurg polityki i strażnik partyjnego żłobu