fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Thor Hanson. Pożytki z ornitologii

shutterstock
Z tysięcy piór tworzących upierzenie ptaka tylko kilka tuzinów na skrzydłach i ogonie ma asymetryczną budowę prawdziwego profilu lotniczego.

Astronauci na Księżycu nie dysponują nadmiarem wolnego czasu. Dwuosobowa załoga łazika uczestniczącego w misji Apollo 15 miała tylko osiemnaście godzin na powierzchni ziemskiego satelity, by zbadać rów Rima Hadley, krater Elbow, pobrać próbki skał (np. Genesis rock) i przeprowadzić mnóstwo innych przełomowych testów i analiz. Dlatego 3 sierpnia 1971 roku, kiedy dowódca misji David R. Scott stanął przed nadającą na żywo kamerą, by przeprowadzić pewien niezaplanowany wcześniej eksperyment, modlił się w duchu o pozytywne zakończenie. „Chciałem to najpierw sprawdzić na spokojnie – wspominał potem – ale się nie dało ze względu na napięty harmonogram. Skończyło się więc pełną improwizacją".

Film, w słabej rozdzielczości, nadany wprost do stacji kontroli naziemnej, a stamtąd rozpowszechniony na cały świat, ukazuje Scotta w pękatym białym kombinezonie, trzymającego w jednej ręce młotek, a w drugiej pióro. Za nim widnieje wielki moduł lądownika...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA