Piłsudskiego gra ryzyka i błędów

Mamy do czynienia z sytuacją, którą można porównać do szachownicy, na której wszystkie pionki są widoczne i poukładane, ale jednocześnie całe fragmenty jej pola są zakryte. Jak należało czytać bolszewicką Rosję na przełomie 1919 i 1920 r. Czy dało się z nią pertraktować, czy może należało ją zbrojnie odepchnąć na wschód? Z kim w takim razie zawierać sojusze?

Publikacja: 28.02.2020 18:00

Debata odbyła się 20 lutego 2020 r. Od lewej: prof. Włodzimierz Suleja (IPN, Uniwersytet Wrocławski)

Debata odbyła się 20 lutego 2020 r. Od lewej: prof. Włodzimierz Suleja (IPN, Uniwersytet Wrocławski), prof. Grzegorz Nowik (Instytut Studiów Politycznych PAN), prof. Janusz Odziemkowski (UKSW w Warszawie), dr hab. Jan Pisuliński (Uniwersytet Rzeszowski), prof. Karol Olejnik (UAM w Poznaniu)

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Geneza wyprawy kijowskiej" – to tytuł trzynastej debaty historyków zorganizowanej w Belwederze przez Kancelarię Prezydenta oraz Instytut Pamięci Narodowej. Badacze polskich dziejów rozmawiali o przełomie lat 1919 i 1920 oraz o wydarzeniach poprzedzających polsko-ukraińską ofensywę przeciwko bolszewikom.

Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Pozostało 98% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Menedżerowie są zmęczeni
Plus Minus
Konrad Szymański: Cztery bomby tykają pod członkostwem Polski w UE
Plus Minus
Polexit albo śmierć
Plus Minus
„Fallout”: Kolejna udana serialowa adaptacja gry po „The Last of Us”
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Kaczyński. Demiurg polityki i strażnik partyjnego żłobu