Reklama
Rozwiń

Człowiek na torze

Dylemat wagonika to etyczno-filozoficzny eksperyment myślowy zaproponowany przez Philippę Foot i dziś najczęściej rozważany w kontekście samochodów autonomicznych. Oto rozpędzony wagonik ma rozjechać pięcioro ludzi przywiązanych do torów przez szaleńca. Można go jednak skierować na bocznicę, gdzie zabije tylko jedną, przypadkową i niewinną osobę. Co należy zrobić? Imprezowa gra karciana „Dylemat wagonika" wykorzystuje tę historyjkę do wciągnięcia w zabawę grupy od trzech do dwunastu osób. Jedna z nich – rotacyjnie – wciela się w niejakiego Karola Kolejarza i steruje wspomnianym składem. Pozostali uczestnicy rozgrywki dzielą się na dwie drużyny straceńców leżących na torach i za wszelką cenę starają się przekonać decydenta, żeby skierował wagonik na tor należący do rywali.

Publikacja: 01.01.2021 18:00

Człowiek na torze

Foto: materiały prasowe

Robią to, zagrywając karty przedstawiające osoby nieskazitelne oraz plugawe, a także modyfikatory zmieniające charakter zagranych już kart. Kiedy same zagrane karty nie wystarczają, strony mogą jeszcze użyć argumentów słownych, aby przekonać Karola do podjęcia pożądanej przez nich decyzji. Dylematy, z którymi będzie się mierzył, wcale nie są banalne. Czy ma zabić swoich przyjaciół, którzy spotkali się przy torach na grillu, czy też może matkę z dzieckiem? Co zrobić z uroczym kociakiem, który zaraz pozna swoją rodzinę, albo z samym Adolfem Hitlerem?

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka