Kiedy odstępne jest kosztem

Na źródło przychodu podatnika mają wpływ zarówno wydatki z powodu zapłacenia kary umownej za rozwiązanie najmu w danym miejscu, jak i przychody, które może on uzyskać z przeniesienia jednostkowej działalności do innej lokalizacji.

Publikacja: 20.12.2017 11:49

Kiedy odstępne jest kosztem

Foto: Adobe Stock

Spółka prowadzi działalność handlową w hipermarketach wielobranżowych oraz supermarketach spożywczych. Pozyskuje w nieruchomości poprzez ich najem lub zakup. Z uwagi na zmienną sytuację na rynku może się jednak zdarzyć, że decyduje o zaprzestaniu prowadzenia działalności w wybranej lokalizacji. Przyczyną może być mniejsza opłacalność prowadzenia handlu w tym miejscu, w porównaniu do innych lokalizacji. W każdym przypadku przyczyny te są niezależne od spółki, w szczególności nie wynikają z jej zaniedbań. Decyzje te są reakcją na sytuację na rynku lokalnym. W przypadku rozwiązania umowy najmu spółka może być zobowiązana do zapłaty odstępnego. We wniosku o interpretację zapytała czy taki wydatek może być kosztem podatkowym.

Fiskus odpowiedział, że nie. Wyjaśnił, że do kosztów podatkowych nie zalicza się sankcji cywilnoprawnych w formie kar umownych czy odszkodowań z tytułów wymienionych w art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT. Ustawodawca kierował się tu zasadą, aby nie premiować działań sprzecznych z istotą umów, zagrożonych karami. Są to kary czy odszkodowania wynikające z nienależytego wykonania zobowiązań. Kary te są zatem wynikiem niewłaściwego działania lub zaniechania dłużnika. Co do pozostałych kar i odszkodowań, niewymienienie ich w negatywnym katalogu nie oznacza, że można je automatycznie uznać za koszt. W konsekwencji, aby wydatki z tytułu odstępnego uznać za koszt podatkowy należy zbadać, czy istnieje związek przyczynowo - skutkowy poniesionego wydatku z przychodem, czy może służył on zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

W ocenie urzędników nie można uznać, że wydatki na zapłatę odstępnego zostaną poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Odstąpienie od umowy nie przyniesie bowiem żadnego przysporzenia, nie wygeneruje przychodu. Aby uznać dany wydatek za koszt podatkowy, powinien on być poniesiony „w celu osiągnięcia przychodów". Cel ten musi być znany w momencie poniesienia wydatków. I tylko w takich wypadkach, nawet jeśli nie dojdzie później do osiągnięcia przychodów, wydatek może być uznany za koszt podatkowy.

Spór trafił na wokandę. WSA w Krakowie przyznał rację spółce. Jego zdaniem tzw. odstępne mieści się w dyspozycji ogólnej definicji kosztów z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Jeżeli bowiem zapłata odstępnego ogranicza konieczność ponoszenia innych wydatków przez podatnika i ma wpływ na racjonalność alokacji wydatków w prowadzonej działalności gospodarczej, to wydatek z tytułu odstępnego należy uznać za koszt.

Naczelny Sąd Administracyjny cofnął jednak sprawę do ponownego rozpoznania. Zauważył, że WSA ocenił ją tak, jakby dotyczyła ona jednego zdarzenia – kary umownej z tytułu tzw. odstępnego, czyli kary umownej w zakresie rozwiązania umowy, zaniechania prac inwestycyjnych itp., dotyczących określonej, jednostkowej działalności prowadzonej w danej lokalizacji. Tymczasem spółka mogła prowadzić swoją działalność w wielu miejscach, prowadzić wiele aktywności gospodarczych. Jeżeli tak, to źródłem przychodu tego podatnika jest prowadzenie działalności gospodarczej – handlowej – w szerszym zakresie, niż w określonym miejscu, którego dotyczy płacona kara umowna. Na źródło przychodu podatnika mają więc wpływ zarówno wydatki z powodu zapłacenia kary umownej za rozwiązanie umowy dotyczącej danego miejsca (lub) miejsc prowadzenia działalności, jak również przychody, które może on uzyskać z przeniesienia jednostkowej działalności w inne miejsce, a więc, w efekcie, z przewidzianego prowadzenia bardziej dochodowej działalności.

W ocenie NSA, ocena zabezpieczenia źródła przychodu nie powinna w takim przypadku ograniczać się do jednostkowego zdarzenia, ale uwzględniać i rozpatrywać dany wydatek (np. kary umownej) w kontekście całości źródła przychodu, które może ponosić wydatki i uzyskiwać przychody z różnych punktów/ miejsc prowadzenia działalności gospodarczej. Przed oceną wpływu poniesienia wydatku kary umownej na funkcjonowanie i zabezpieczenie źródła przychodu należałoby zatem ustalić zakres prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tego źródła, a także rozliczanie w nim – w zgodnym z prawem okresie podatkowym - wydatków i przychodów z tytułu rozwiązywania umów oraz nawiązywania innych, z powodu przenoszenia działalności o innych, bardziej rentownych lokalizacji. NSA uznał ocenę sądu pierwszej instancji za przedwczesną.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 października 2017 r., sygn. akt II FSK 2754/15.    —Aleksandra Tarka

Komentarz eksperta

Jarosław Ziobrowski, adwokat, partner w kancelarii Kurpisz i Ziobrowski Adwokacka sp.p.

Kwestia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odstępnego z umowy najmu nie powinna budzić wątpliwości wśród podatników. Należy się zgodzić z sądem I instancji, że jeśli zapłata kwoty odstępnego ogranicza konieczność ponoszenia innych wydatków przez podatnika i ma wpływ na racjonalność alokacji wydatków w prowadzonej działalności gospodarczej, to taki wydatek powinien być traktowany jako wydatek na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów. Przy ocenie dopuszczalności kwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu odstępnego należy przykładać szczególne znaczenie do rozumienia terminów „zachowanie" i „zabezpieczenie" źródła przychodów. Jako zabezpieczenie źródła przychodów należy rozumieć koszty poniesione na ochronę istniejącego (podstawowego) źródła przychodów w taki sposób, aby to źródło bezpiecznie funkcjonowało. Ograniczenie strat finansowych w postaci rezygnacji z wydatku, pomimo poniesienia pewnych kosztów, służy właśnie temu celowi. Należy zatem oceniać racjonalność określonego działania dla osiągnięcia przychodu, a fakt, że podatnik nie oczekiwał określonego efektu gospodarczego nie dyskwalifikuje poniesionego wydatku jako kosztu.W analizowanej sprawie związek z przychodem może przejawiać się choćby w zaoszczędzeniu kwoty niezbędnej do zapłaty czynszu czy innych wydatków związanymi z funkcjonowaniem nierentownych obiektów.

NSA zwrócił z kolei uwagę, że ocena zabezpieczenia źródła przychodu nie powinna ograniczać się do jednostkowego zdarzenia, ale uwzględniać i rozpatrywać dany wydatek (np. kary umownej) w ramach całości źródła przychodu, które może ponosić wydatki i uzyskiwać przychody z różnych punktów/miejsc prowadzenia działalności gospodarczej.

Spółka prowadzi działalność handlową w hipermarketach wielobranżowych oraz supermarketach spożywczych. Pozyskuje w nieruchomości poprzez ich najem lub zakup. Z uwagi na zmienną sytuację na rynku może się jednak zdarzyć, że decyduje o zaprzestaniu prowadzenia działalności w wybranej lokalizacji. Przyczyną może być mniejsza opłacalność prowadzenia handlu w tym miejscu, w porównaniu do innych lokalizacji. W każdym przypadku przyczyny te są niezależne od spółki, w szczególności nie wynikają z jej zaniedbań. Decyzje te są reakcją na sytuację na rynku lokalnym. W przypadku rozwiązania umowy najmu spółka może być zobowiązana do zapłaty odstępnego. We wniosku o interpretację zapytała czy taki wydatek może być kosztem podatkowym.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów