fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Inwentaryzacja: Audytor może ocenić przygotowania do spisu

Agnieszka Łukasiewicz
Fotorzepa, Waldemar Kompala
Już na etapie przygotowania do inwentaryzacji audytor może wstępnie ocenić poprawność planowanych czynności i przekazać ewentualne wątpliwości i propozycje kierownikowi jednostki.

O tym, jak ważne jest ustalenie stanu zapasów w firmie, świadczy to, że jednostki mają obowiązek tak zorganizować inwentaryzację, aby mógł w niej uczestniczyć biegły rewident badający sprawozdanie finansowe. Chodzi o jego udział w inwentaryzacji znaczących składników majątku. Materiały wykorzystywane w procesie produkcji są niewątpliwie znaczącą pozycją w majątku firm produkcyjnych. W jednostkach handlowych biegły na pewno zwróci uwagę na wartość zapasów.

Już na etapie przygotowania do inwentaryzacji audytor może wstępnie ocenić poprawność planowanych czynności i przekazać ewentualne wątpliwości i propozycje kierownikowi jednostki. Uwagi te mogą dotyczyć sposobu kontroli, wydawania i zwrotu arkuszy spisowych, pomiarów, sposobu wyodrębnienia zapasów zalegających, przestarzałych, zniszczonych, stanowiących własność stron trzecich, a także wyodrębnienia przychodów i rozchodów następujących bezpośrednio przed, w toku i po dacie spisu. Ma to zmniejszyć ryzyko, że wyniki spisu nie będą wiarygodne. Ale warto wykorzystać doświadczenie audytora na tym etapie, aby mozolna procedura inwentaryzacyjna po prostu w możliwie najmniejszym stopniu zakłócała zwykłe funkcjonowanie firmy.

Zapraszam do lektury dzisiejszego wydania „Eksperta Księgowego".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA