fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

Minister Kowalczyk podpisał ostrzejsze przepisy ws. alarmowania o smogu

Shutterstock
Minister środowiska Henryk Kowalczyk podpisał rozporządzenie ws. ostrzejszych przepisów dotyczących alarmowania o smogu.

Informację taką podało na Twitterze Radio ZET.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, alarm smogowy miałby być ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na metr sześcienny dla pyłu PM10, a poziom informowania miałby wynieść 100 mikrogramów.

Obecnie alarm smogowy ogłaszany jest po przekroczeniu średniodobowej wartości 300 mikrogramów na metr sześcienny, a poziom informowania to 200 mikrogramów.

Polskie normy są najwyższymi w Unii Europejskiej. W innych krajach alarm smogowy wszczyna się, gdy w powietrzu jest już 80 µg/m3 pyłu PM10 .

Czytaj też:

Wyrok Jerzy Stuhr vs Skarb Państwa: czy czeka nas wysyp pozwów za smog

Smog: Minister środowiska chce obniżyć o połowę normy zanieczyszczenia powietrza

Z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 45-50 tys. osób rocznie. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny oraz transport.

Według ministra Kowalczyka smog ma całkowicie zniknąć w Polsce w ciągu dziesięciu lat, bo dzięki inwestycjom w nowoczesne piece i termomodernizację co najmniej 80 proc. domów jednorodzinnych będzie emitować bardzo czyste spaliny z ogrzewania.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA