fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona środowiska

"Piątka dla zwierząt" - projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt skierowany do komisji rolnictwa

Adobe Stock
W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS. Propozycja przepisów została skierowana do prac komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak wnosił o odrzucenie proponowanych przepisów w pierwszym czytaniu. Wniosek odrzucono.

Projekt przewiduje zakaz chowu lub hodowli zwierząt futerkowych, z wyjątkiem królików. Ograniczeniu miałby ulec ubój rytualny. Proces bez ogłuszania ma być dopuszczalny tylko dla związków wyznaniowych o uregulowanej sytuacji prawnej funkcjonujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i wyłącznie na potrzeby ich członków. Zgodnie z założeniami projektu prowadzenie schronisk dla zwierząt byłoby zarezerwowane tylko dla jednostek samorządowych oraz organizacji pożytku publicznego.
Proponowane regulacje przewidują poprawę warunków bytowania zwierząt. Zwierzęta mają być chronione przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi. Mają też mieć zagwarantowany dostęp do światła dziennego. Przepisy zabraniają trzymania zwierząt w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji.
W projekcie uwzględniono zakaz trzymania na uwięzi zwierząt domowych w sposób stały. Przepisy pozwalają na tymczasowe trzymanie zwierząt na łańcuchu o minimalnej długości 6 m. Do tego celu nie można by jednak używać kolczatki. Poza tym zwierzę ma mieć zapewniony wybieg o powierzchni co najmniej 20 mkw. powierzchni. Rozmiar kojca, w którym trzymane byłoby zwierze ma mieć wymiary uzależnione od jego wysokości.  
Z projektu nowelizacji wynika także zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA