Reklama
Rozwiń

Na zaskarżenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej jest sześć tygodni

Brak jest podstaw do przyjmowania przez wspólnoty mieszkaniowe, że najem, a w szczególności najem krótkoterminowy sam w sobie może naruszać interesy właścicieli innych lokali.

Publikacja: 06.12.2017 05:30

Na zaskarżenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej jest sześć tygodni

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

W ostatnim czasie pojawiały się informacje na temat uchwał podejmowanych przez wspólnoty mieszkaniowe, które nakładały na właścicieli lokali zakaz wynajmowania lokali na krótkie okresy, bądź nakładały w takich przypadkach dodatkowe opłaty. Zakazy te zwykle stanowią element regulaminu określającego sposób korzystania z lokali znajdujących się w budynku. Jako przyczyny takich regulacji często wskazuje się, zwłaszcza w przypadku budynków położonych w centrach dużych miast, konieczność zachowania prestiżu lokalizacji, spokoju osób zamieszkujących w budynku na stałe itd. Czy jednak wspólnoty mieszkaniowe w ogóle mają kompetencje do wkraczania w tę sferę i ograniczania uprawnień wynikających z prawa prywatnej własności lokalu. A może prawo to, chociaż nie jest nieograniczone, ma jednak pierwszeństwo przez interesami deklarowanymi przez wspólnoty mieszkaniowe, tym bardziej, iż posiadają one przecież instrumenty, które umożliwiają im podjęcie działań, kiedy korzystanie z lokalu rzeczywiście staje się uciążliwe dla innych mieszkańców budynku. Odpowiedzi w tym zakresie wynikające z orzecznictwa sądów nie są na razie jednoznaczne.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono