fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

UOKiK: sądy w większości pomyślnie orzekają ws. frankowiczów

Adobe Stock
- Cieszę się, że sądy w większości przypadków pomyślnie orzekają w sprawach kredytów walutowych. Po stronie banków nadal jest wiele kwestii do rozwiązania choćby ta dotycząca żądania przez nie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz odsetek, gdy sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny wyrażony w walucie obcej. Przypominam, że zarówno w polskich, jak i w europejskich regulacjach prawnych nie ma podstaw do wysuwania takich żądań – Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK skomentował orzecznictwo ws. frankowych rok po wyroku TSUE ws. państwa Dziubak.

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu twierdzi, że po wyroku ws. Dziubak aż 88 proc. spraw w sądach I instancji zakończyło się korzystnie dla konsumentów.

Przypomnijmy, że 3 października 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytanie prejudycjalne zadane przez warszawski sąd okręgowy (C-260/18, Dziubak). Chodziło o stosowanie niedozwolonych postanowień umownych w umowie z konsumentami banku Raiffeissen polegających na sposobie przeliczania salda kredytu z polskich złotych na franka szwajcarskiego.

Kredytobiorcy, którzy spierają się z bankami w sądach mogą liczyć na wsparcie ze strony prezesa UOKiK. Od wyroku TSUE urząd wydał aż 500 istotnych poglądów w sprawach frankowych. Według UOKiK to nie tylko pomoc przy dochodzeniu roszczeń ze strony konsumentów, ale ważna informacja dla sądów.

– Wydawane przez nas decyzje mają wpływ na dziesiątki, a czasami nawet setki tysięcy kredytobiorców. Urząd jest instytucją, której prawomocne rozstrzygnięcia decyzje stanowią prejudykat dla sądów powszechnych w indywidualnych sprawach – powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

- Oznacza to, że nasze decyzje mają realny wpływ na sytuację procesową konsumentów, a sądy nie mogą pomijać ustaleń UOKiK. W wielu przypadkach dostrzegamy, że banki jako silniejsza strona narzucają konsumentom niekorzystne warunki. Nie waham się wtedy nakładać surowych, a jednocześnie sprawiedliwych sankcji finansowych – dodał Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Źródło: UOKiK
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA