fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Prawo budowlane: co będzie prościej wybudować po 19 września

Adobe Stock
Z niektórymi inwestycjami warto się wstrzymać. Po 19 września br. będą prostsze formalności.

Nowe przepisy wprowadzają zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę m.in. dla: instalacji gazowych wykonywanych wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku, stacji regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu do 10 m sześć., niecek dezynfekcyjnych, w tym niecek dezynfekcyjnych z zadaszeniem, wszystkich oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,5 m sześć., a nie – tak jak dotychczas – tylko tych przydomowych czy przydomowych tarasów naziemnych.

Natomiast z obowiązku zgłoszenia zwolnione będą np. urządzenia melioracji wodnej, a także budowa stawów oraz zbiorników wodnych o powierzchni, która nie przekracza 1000 mkw. i głębokości nieprzekraczającej 3 m, położonych w całości na gruntach rolnych.

Czytaj także: 

Będzie nowy projekt, nie każdy będzie stroną

Mieszkasz nielegalnie? Nadzór pozwoli za darmo wyprostować sytuację prawną

Abolicja: stoi tyle lat, nie zawaliło się

Zrezygnowano też z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia: biletomatów, wpłatomatów, automatów sprzedających, urządzeń do przechowywania paczek o wysokości do 3 m.

Nowe przepisy przesądzają również, że automat na paczki jest urządzeniem, a nie obiektem budowlanym. Ma to duże znaczenie. Dziś są co do tego duże wątpliwości. Według pierwszej interpretacji przepisów takie automaty zalicza się do obiektów budowlanych, a skoro tak, wymagają pozwolenia na budowę.

Według drugiej interpretacji zalicza się je do urządzeń. Nie wymagają więc pozwoleń.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA