fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Inwestycje PHN: City Tower i brat Intraco na początek

Maciej Jankiewicz, prezes Polskiego Holdingu Nieruchomości
materiały prasowe
Prezes Polskiego Holdingu Nieruchomości chce konkurować z zagranicznymi deweloperami w Warszawie i nad Bałtykiem, gdzie sam spędza urlopy.

"Rz": Ostatnio PHN intensywniej współpracuje ze spółkami Skarbu Państwa. Na czym polega ta strategia?

Maciej Jankiewicz, prezes Polskiego Holdingu Nieruchomości: Realizujemy zapowiadane w marcu br. plany nowego zarządu dotyczące intensyfikacji współpracy pomiędzy instytucjami i spółkami z udziałem Skarbu Państwa, czego efekty będą miały niewątpliwie pozytywny wpływ na rozwój polskiej gospodarki i będą pozwalały podmiotom z grupy kapitałowej, jaką tworzą spółki z udziałem Skarbu Państwa, konkurować z podmiotami zagranicznymi.

W ostatnim czasie podpisaliśmy kilka listów intencyjnych ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa. Będziemy więc prawdopodobnie współpracować z Waryński SA Grupa Holdingowa, która również dysponuje atrakcyjnymi terenami do zabudowy.

Nawiązaliśmy też współpracę z Polską Spółką Gazownictwa. Zgodnie z postanowieniami listu intencyjnego, będziemy pozyskiwać dla PSG nieruchomości, realizować przedsięwzięcia na gruntach do niej należących oraz obsługiwać nieruchomości PSG. Na początku lipca podpisaliśmy również list intencyjny z KGHM TFI i wspólnie planujemy wybudować kompleks dwóch nowoczesnych biurowców klasy A we Wrocławiu o łącznej powierzchni ok. 33 tys. mkw.

W ostatnim tygodniu czerwca podpisaliśmy również umowę wynajmu powierzchni biurowej dla „Operatora Logistycznego Paliw Płynnych" Sp. z o.o., zgodnie z którą OLPP zajmie niemal 3 tys. mkw. w wieżowcu Intraco, co stanowi ponad 10 procent całkowitej powierzchni najmu biurowca położonego przy ul. Stawki 2.

Cieszy nas współpraca ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa i ich zainteresowanie usługami oferowanymi przez Polski Holding Nieruchomości SA. Wszystko odbywa się na zasadach rynkowych, a nasza oferta każdorazowo podlega takiemu samemu rozpatrzeniu jak każda inna. Możemy co najwyżej liczyć na przychylniejsze spojrzenie, jeśli na stole będą leżeć porównywalne pod względem ekonomicznym oferty - nasza i podmiotu prywatnego.

Na czym będzie polegała współpraca z Grupą Holdingową Waryński?

Zgodnie z postanowieniami listu intencyjnego zamiarem Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. i Waryński S.A. Grupa Holdingowa jest współpraca w zakresie opracowywania kompleksowych rozwiązań na rynku nieruchomości. Będzie ona polegać na współdziałaniu i podejmowaniu inicjatyw mających na celu optymalizację oferty obu spółek i maksymalizację korzyści wynikających z efektywnej kooperacji.

Dokonamy przeglądu obszarów działalności mogących być przedmiotem współpracy i wyselekcjonujemy aktywności dające największą możliwość wykorzystania efektu synergii.

A umowa z KGHM TFI - będą wspólne inwestycje, nie tylko we Wrocławiu? Podobno w dłuższej perspektywie jest większy plan?

Podpisaliśmy z KGHM TFI SA list intencyjny dotyczący możliwości realizacji wspólnego przedsięwzięcia tj. budowy nowoczesnego kompleksu biurowo-usługowego, składającego się z dwóch budynków, zlokalizowanych w samym centrum Wrocławia przy al. Jana Pawła II. W ramach projektu powstaną dwa niezależne budynki biurowo - usługowe: Budynek „A" o powierzchni ponad 10 tys. mkw. oraz Budynek „B" o powierzchni ponad 20 tys. mkw. Budynki będą miały odpowiednio 7 i 8 kondygnacji, pełniących funkcję biurowo - usługową. Pod całością zaplanowany został również parking podziemny skomunikowany wewnętrznymi rampami zjazdowymi. Projekt koncepcyjny został opracowany przez biuro architektoniczne Medusagroup.

Zamierzamy również skomercjalizować powierzchnie obu budynków usługowo-biurowych na zasadach rynkowych dla najemców zewnętrznych. Wierzymy, że projekt będzie cieszył się dużym zainteresowaniem za strony najemców, a Wrocław może stać się kolejnym po Poznaniu i Gdańsku, jednym z największych regionalnych miast Polski, w których będziemy posiadali nowoczesne powierzchnie biurowe klasy A. Oczywiście jesteśmy otwarci na dalszą współpracę z KGHM TFI i nie wykluczamy realizacji kolejnych wspólnych projektów w przyszłości.

PHN pośredniczy też w szukaniu siedzib czy biur dla spółek państwowych? Ma przecież ogromne zasoby. Ile biur i gdzie jest dziś do wynajęcia od PHN?

Spółki z udziałem Skarbu Państwa są dla nas naturalną bazą klientów, ale jako PHN jesteśmy na rynku komercyjnym i konkurujemy na zasadach rynkowych. Ponadto spółki z portfela Skarbu Państwa wynajmują dużo powierzchni w Warszawie, ale niestety nie u nas, jest więc potencjał do zagospodarowania.

Oczywiście rozmawiamy o potencjalnej współpracy nie tylko ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa, ale także innymi podmiotami publicznymi. PHN może dostarczyć im powierzchnię biurową, ale także magazynową czy mieszkania służbowe na wynajem.

Portfel nieruchomości Grupy Kapitałowej obejmuje obecnie ok. 340 tys. mkw. powierzchni, z czego ok. 65 proc. znajduje się w Warszawie i okolicach, a chociażby kolejne ok. 40 tys. mkw. jest w przygotowaniu w ramach projektu City Tower oraz ok. 10 tys. mkw. w związku z realizacją nowego budynku biurowego przed Intraco.

Jakie inwestycje biurowe dziś prowadzi PHN w całym kraju?

Kluczowym projektem będzie City Tower przy ul. Świętokrzyskiej 36. Szczegóły projektu wymagają jeszcze uzgodnień z miastem i m.in. od tego uzależniony będzie termin realizacji inwestycji. Wybieramy również firmę, która zajmie się komercjalizacją obiektu i jesteśmy w trakcie rozmów z potencjalnymi kluczowymi najemcami.

Równolegle przygotowujemy postawienie nowego biurowca przed Intraco, o powierzchni 10 tys. mkw. Nie wystąpiliśmy jeszcze o pozwolenie na budowę, bo termin realizacji projektu zależy od poziomu zadeklarowanego wynajmu w ramach pre-let, a w pierwszej kolejności skupiamy się na zwiększeniu poziomu wynajmu w dotychczasowej wieży.

Przygotowujemy się również do realizacji II etapu projektu na terenie Molo Rybackiego w Gdyni, czyli budowy 25 tys. mkw. powierzchni biurowej. W grudniu br. ogłosimy wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego. Mamy jeszcze bardzo duże możliwości zagospodarowaniu tego terenu, bo docelowo powierzchnia mieszkań wyniesie 122 tys. mkw., a biur i lokali usługowych 71 tys. mkw.

Perełką ma być projekt w sercu Warszawy. Kiedy ruszy?

Naszym flagowym projektem będzie wieżowiec City Tower, który stanie w wyjątkowej lokalizacji - biznesowym sercu stolicy - przy ul. Świętokrzyskiej 36, tuż obok Ronda ONZ i II stacji linii metra. Wieża będzie mieć około 150 m wysokości i zaoferuje ok. 40 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Mamy już ostateczną decyzję pozwalającą na rozbiórkę istniejącego budynku i na przełomie roku zamierzamy rozpocząć jego wyburzanie. Złożyliśmy również wniosek o pozwolenie na budowę, a jego otrzymanie szacujemy na trzeci kwartał 2016 r. Zgodnie z harmonogramem prace budowlane moglibyśmy wówczas rozpocząć w 2017 r.

A jakie projekty mieszkaniowe PHN ma dziś w budowie?

Teraz naszą główną inwestycją mieszkaniową jest Yacht Park w Gdyni. W I etapie powstanie sześć 5-kondygnacyjnych budynków mieszkalnych o łącznej powierzchni blisko 12 tys. mkw. Parter budynków zostanie zagospodarowany pod lokale handlowo-usługowe takie jak restauracje i butiki. Czekamy na pozwolenie na budowę.

Zakończyły się również wyburzenia starych obiektów dla pierwszego etapu części mieszkaniowej. Już na tym etapie zainteresowanie mieszkaniami jest bardzo duże. Projekt obejmuje również budowę nowoczesnej mariny dla 120 jachtów jak i 8 miejsc dla skuterów wodnych. Z uwagi na powiązania infrastrukturalne zaplecza mariny i inwestycji Yacht Park zakładamy, iż ostateczne oddanie do eksploatacji mariny nastąpi przed sezonem żeglarskim 2018 r.

Przygotowujemy również realizację projektu mieszkaniowego na warszawskiej Woli przy al. Prymasa Tysiąclecia. W tym przypadku czekamy na pozwolenie na budowę I etapu, obejmującego 213 mieszkań z segmentu średniego. Kolejnym planowanym projektem mieszkaniowym jest osiedle mieszkaniowe przy ul. Instalatorów 7C, gdzie wstępne analizy wykazują na możliwość wybudowania ok. 80 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej ok. 4 tys. mkw.

Wybrałby się pan do Gdyni na urlop?

Tak, jak najbardziej. Na początku lipca Polski Holding Nieruchomości S.A. był organizatorem regat żeglarskich „PHN-GDYNIA VIP RACING 2016" z udziałem firm, będących liderami polskiej gospodarki. Zorganizowane przez nas regaty żeglarskie potwierdziły, że Gdynia jest doskonałym miejscem, w którym można połączyć pracę z odpoczynkiem i emocjami sportowymi.

Goście biorący udział w wydarzeniu również byli pozytywnie zaskoczeni rozwojem Gdyni. W mojej opinii Polska jest zdecydowanie najlepszą destynacją urlopową, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, które w ostatnim czasie stało się jednym z najważniejszych czynników wyborów miejsca wakacyjnego odpoczynku.

Gdzie najchętniej spędza pan wakacje?

Najbardziej lubię spędzać urlop na Helu, który ma jedną z najpiękniejszych plaż u wybrzeży Bałtyku oraz żeglując po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Co najmniej raz w roku staram się odwiedzić te miejsca, zwłaszcza w czerwcu lub wrześniu, kiedy natłok turystów jest nieco mniejszy.

Jesienią wybieram góry. Cały czas odkrywam w Polsce nowe miejsca, które są warte i godne polecenia, jak chociażby Międzyrzecki Rejon Umocniony. Lubię też wypoczynek zagraniczny, podziwiać historię i kulturę różnych krajów w Europie i na świecie, poznawać zabytki architektury czy korzystać z pewności pogody, gdzie jest gwarancja słońca przez co najmniej 330 dni w roku.

CV

Maciej Jankiewicz – prezes Polskiego Holdingu Nieruchomości. Od 2012 r. do marca 2016 r. prowadził działalność gospodarczą (zarządzanie nieruchomościami i pośrednictwo). W latach 2010–2011 był wiceprezesem rady nadzorczej Widzewskiego TBS w Łodzi. W latach 2007–2009 – członek rady nadzorczej spółki Kaskada. W latach 2007–2008 pełnił funkcję zarządcy POC Dipservice (obecnie PHN), zaś w 2006 r. był prezesem T.O.N. Agro SA (obecnie w składzie PHN) oraz przewodniczącym rady nadzorczej Agromana.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA