fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Pakiet mieszkaniowy: wyższe dotacje na budownictwo komunalne, wykup lokali od TBS, pozwolenia na budowę online

Budowa, komputer
Adobe Stock
Będą wyższe dotacje na budownictwo komunalne, najemcy wykupią lokale od TBS, a pozwolenie na budowę załatwi się online.

Rząd chce, by gminy budowały więcej mieszkań komunalnych i zmienia pakiet mieszkaniowy. Mają być granty na 50 proc. takich inwestycji. Z 20 na 35 proc. kosztów wzrośnie wsparcie na lokale budowane w towarzystwach budownictwa społecznego (TBS zmienią nazwę na społeczne inicjatywy mieszkaniowe). Środki będą z Funduszu Dopłat prowadzonego przez BGK. Samorządy dostaną je przed rozpoczęciem inwestycji, a nie po jej zakończeniu.

Pakiet mieszkaniowy wprowadza również tzw. wakacje czynszowe. Najemcy, którzy wpłacili partycypację w TBS, rozliczą ją w czynszu za mieszkanie. W nowych budynkach TBS będzie można dojść do własności wynajętego mieszkania. Chętny wpłaci 20 proc. kosztów inwestycji, a w dużych miastach – 25 proc. Będzie też można złożyć online niektóre wnioski i zgłoszenia oraz skany dokumentów zamiast ich oryginałów. Wypełni się je dzięki generatorowi na rządowej stronie internetowej.

Czytaj także:

Nadal będzie można składać papierową dokumentację do urzędów.

Sam inwestor zadecyduje również, czy chce się kontaktować z urzędem online czy w sposób tradycyjny.

Na wdrożenie tych rozwiązań w praktyce trzeba poczekać, ale od jesieni 2020 r. działa pilotaż, za który odpowiedzialny jest Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Na stronie GUNB jest dziesięć formularzy, m.in. zgłoszenie robót budowlanych. Można je wypełnić, wydrukować, podpisać i dostarczyć do właściwego urzędu.

Podstawa prawna: ustawa z 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa – z wyjątkiem niektórych przepisów (DzU z 4 stycznia 2021 r., poz. 11)

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA