fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Przekształcenie użytkowania wieczystego: Droga do własności gruntów ma być prostsza

Fotorzepa / Dominik Pisarek
Kiosk stojący obok bloku nie będzie już blokował przekształcenia użytkowania wieczystego.

Od wtorku zmieniły się zasady przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność. Tego dnia weszły w życie nowe przepisy. Chodzi o zmiany do ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (dalej jako: ustawa przekształceniowa).

Nowe przepisy przewidują, że przekształcenia obejmują również grunty zabudowane budynkami wielorodzinnymi, na których znajdują się inne budynki, budynki gospodarcze, garaże, obiekty budowlane lub urządzenia budowlane, jeśli łączna powierzchnia użytkowa tych budynków (np. usługowych) nie przekracza 30 proc. powierzchni użytkowej wszystkich budynków położonych na tych gruntach.

Wcześniej ustawa przekształceniowa przewidywała, tylko uwłaszczenie gruntu pod budynkiem oraz infrastrukturą mieszkaniową znajdującą się na tej samej nieruchomości. Za taką infrastrukturę nie uznaje się wolnostojącego budynku usługowego czy sklepu. Efekt tego był taki, że właścicele mieszkan nie mogli skorzystać z uwłaszczenia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA