fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Drogo jak w Londynie, tanio jak w Warszawie

• Warszawskie biura tanieją. Stolica Polski spadła o 25 miejsc w rankingu w porównaniu do 2014 roku i zajmuje 85. pozycję na liście najdroższych lokalizacji biurowych na świecie
CBRE
Londyński West End po raz kolejny został uznany za najdroższą lokalizację biurową świata. Warszawa spadła o 25 miejsc w porównaniu do zeszłego roku.

Tak wynika z raportu "Global Prime Office Occupancy Costs", przygotowanego przez Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku firmy CBRE.

Azja w czołówce

Najdroższa lokalizacja na świecie - West End - oferuje koszty najmu biura na poziomie 223 euro za mkw. miesięcznie. Na drugim miejscu znajduje się Hong Kong (centrum) z czynszami na poziomie 212 euro za mkw. miesięcznie, a na trzecim ulica Finansowa w Pekinie oferująca biura na wynajem za 163 euro za mkw. miesięcznie.

Czwartą najdroższą lokalizacją biurową na świecie jest dzielnica Centralnego Obszaru Biznesu w Pekinie z czynszami na poziomie 157 euro za mkw. miesięcznie. Pierwszą piątkę rankingu zamyka stolica Indii - Nowe Delhi z dzielnicą biznesową, gdzie biura wynajmuje się za 131 euro za mkw. miesięcznie - podaje CBRE.

Eksperci tej firmy podkreślają, że cztery z pięciu najdroższych lokalizacji biurowych na świecie, to rynki azjatyckie.

Dwa chude lata w Warszawie

Stolica Polski, po uwzględnieniu wszystkich kosztów najmu - 34 euro za mkw. miesięcznie - znalazła się na 85. pozycji. Oznacza to spadek o 14 miejsc w stosunku do rankingu z trzeciego kwartału 2014 r. oraz o 25 miejsc niżej w porównaniu rok do roku. Warszawa jest jednocześnie siódma wśród miast, gdzie koszty najmu spadły najbardziej.

- Ranking CBRE uwzględnia wszystkie koszty, jakie muszą ponieść najemcy wynajmując biuro w najlepszych budynkach w Warszawie. Ponieważ w chwili obecnej najwięcej budynków budowanych jest w centrum, jesteśmy świadkami dosyć istotnego obniżania się czynszów w kluczowych lokalizacjach - mówi Joanna Mroczek, dyrektor Działu Badań Rynkowych i Marketingu w CBRE. - Przewidujemy, że spadki będą odnotowywane co najmniej do końca 2016 r. lub pierwszej połowy 2017r, kiedy największe nowe budynki takie jak Q22 czy Warsaw Spire zostaną wynajęte. W następnych latach możemy spodziewać się stopniowej stabilizacji."

Łukasz Kałędkiewicz, starszy dyrektor Działu Powierzchni Biurowych w CBRE, podkreśla, że już od kilku lat mamy rynek najemców.

- Coraz więcej firm stać na lokalizację bliżej centrum w coraz lepszych budynkach. Z drugiej strony nowe projekty są coraz bardziej zaawansowane zarówno pod względem technicznym jaki i wizualnym, a starsze budynki muszą poprawiać swój standard, żeby sprostać konkurencji. W ten sposób rynek wymusza coraz wyższy poziom oferty, na czym korzystają nie tylko najemcy ale również wszyscy mieszkańcy stolicy - tłumaczy Łukasz Kałędkiewicz. - Obniżające się czynsze nie oznaczają w tym przypadku stagnacji, a wręcz przeciwnie, wzmożoną aktywność firm poszukujących nowej siedziby - podkreśla.

CBRE zbadała koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych w 127 miastach na całym świecie. W pierwszej 50-tce znalazło się 19 rynków z regionu EMEA, 20 z Azji i Pacyfiku oraz 11 z obu Ameryk.

Podczas gdy na badania porównawcze w dolarach amerykańskich wpływ miały różnice kursowe, roczne zmiany procentowe kosztów najmu oparte są na lokalnych walutach i metodach badań i nie miały na nie wpływu zmiany wartości walut.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA