fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Polski naukowiec ulepszy piwo

Naukowiec z Krakowa pracuje nad technologią uzyskiwania piwa z wykorzystaniem polskich, zapomnianych odmian chmielu.

Doktor inżynier Marek Zdaniewicz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie kieruje zespołem, który rozpoczął prace nad opracowaniem typowo polskich rodzajów piwa w ramach piwnego stylu ale. W skład interdyscyplinarnego zespołu wchodzą: chemik, mikrobiolog, inżynier i technolog.

– Opracowanie technologii wytwarzania typowo polskich stylów piwa jest bardzo ambitnym przedsięwzięciem, głównie od strony naukowej i jej praktycznego zastosowania. Dotychczas w badaniach bardzo mało uwagi poświęcało się polskim, wysoko chmielonym stylom piwnym. Piwa wysoko chmielone nie są zbyt powszechne, ponieważ wymagają bardziej czasochłonnego procesu obróbki, jednak nagrodą jest głębszy aromat – powiedział naukowiec w rozmowie z PAP.

Priorytetem dla badaczy jest wykorzystanie na końcowym etapie warzenia piwa polskich odmian chmielu zwyczajnego, miedzy innymi Marynki, Izabelli czy Oktawii. Są też inne, stare, niemal zupełnie zapomniane odmiany, które naukowcy starają się pozyskiwać od plantatorów.

Ze względu na niedostatek aktualnej, polskiej literatury piwowarskiej entuzjaści piwa mają ograniczone możliwości poszerzania swojej wiedzy. Dlatego na stronie internetowej projektu znajdą się jeszcze w tym roku praktyczne informacje dla przedsiębiorców i amatorów piwa. Bardziej zaawansowany know-how związany z użytymi technologiami będzie udostępniany na zasadzie licencji.

Polski naukowiec od lat zajmuje się tematyką piwowarstwa. Na potrzeby swojego doktoratu pracował w browarze w Żywcu, później na Uniwersytecie Leuven w Belgii, gdzie działał w znacznie mniejszych warzelniach, a później również na Uniwersytecie Stanforda w Stanach Zjednoczonych. Na najnowsze badania otrzymał grant finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider.

Roczna produkcja piwa na świecie osiąga dwa miliardy hektolitrów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA