fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Młody wal szary zabłądził. Szuka drogi na Pacyfik

Wal szary (Eschrichtius robustus)
Stock Adobe
Dwuletni szary wal, ssak z rodziny płetwalowatych, zgubił trasę i wpłynął na Morze Śródziemne. Naukowcy obawiają się, że tej pomyłki może nie przeżyć.

Młody, okołodwuletni, ośmiometrowy wal szary znalazł się tysiące mil morskich od swojego naturalnego środowiska na Pacyfiku.

Szare wale zwykle migrują wzdłuż zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, ale biolodzy uważają, że ssak zgubił się i przez Arktykę wpłynął do Oceanu Atlantyckiego, a stamtąd - na Morze Śródziemne.

Biolodzy obserwują młodego ssaka, którego nazwali Wally. Niepokoi ich szybka utrata wagi zwierzęcia, które w wodach Morza Śródziemnego nie znajduje swojego podstawowego pożywienia - bezkręgowców.

- Wally wpłynął do Morza Śródziemnego przez Cieśninę Gibraltarską i podążał wzdłuż wybrzeża Maroka,potem wpłynął na wody Włoch stamtąd i dotarł do Francji - powiedział Eric Hansen, szef  agencji bioróżnorodności w południowej Francji.

Przemieszczając się około 80-90 kilometrów dziennie, ssak zbliża się do wybrzeża Hiszpanii.

Wal chudnie - traci tłuszcz, który jest jego paliwem. Naukowcy nie widzieli go jedzącego, od kiedy zaczęli tropić  Wally'ego.

- Próbuje dostać się do portów, jakby chciał znaleźć wyjście. Jego strategia powinna działać i mamy nadzieję, że za około tydzień dotrze z powrotem w okolice Gibraltaru - powiedział Hansen.

Kilka dni temu Wally został złapany w sieć rybacką u wybrzeży Camargue, ale udało mu się uwolnić. Istnieje jednak obawa, że może muu zagrozić duży ruch statków w Cieśninie Gibraltarskiej.

To dopiero drugi raz, kiedy biolodzy obserwują w Morzu Śródziemnym wala szarego. Wcześniej zdarzyło się to w 2010 roku.

- Będziemy je prawdopodobnie częściej spotykać na nietypowych dla nich wodach, z powodu zmian klimatycznych, które nie tylko otworzyły trasę północną, ale także zmieniły prądy oceaniczne z powodu topnienia gór lodowych - powiedział Hansen.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA