Reklama
Rozwiń

Skalkuluj zagrożenie: dziecko w rozgrzanym samochodzie

Samochód rozgrzany przez słońce to piekarnik na kółkach. Naukowcy z PAN stworzyli kalkulator, który pozwala uzmysłowić sobie na jakie zagrożenie narażamy pozostawione w nim dziecko lub zwierzę.

Aktualizacja: 01.08.2019 18:51 Publikacja: 01.08.2019 18:30

Skalkuluj zagrożenie: dziecko w rozgrzanym samochodzie

Foto: Shutterstock

Każdemu z nas zdarzyło się zostawić samochód w nasłonecznionym miejscu. Wejście do wnętrza auta po kilku godzinach to koszmar. Powietrze rozpalone jak w dobrze nagrzanej saunie, siedzenia parzą, a plastikowe elementy wnętrza wydzielają nieprzyjemny zapach. Już po kilku sekundach zaczynamy spływać potem, temperatura wcale nie ma zamiaru się obniżyć, a wentylatory tylko bezproduktywnie mielą żar.

Miimo alarmujących tytułów w mediach, mimo wielokrotnych ostrzeżeń to nadal się zdarza. Rodzice pozostawiają swoje pociechy w zamkniętych samochodach, na przykład po to, aby pójść po zakupy albo załatwić pilną sprawę. Wiele badań potwierdziło, że podczas nawet pochmurnego dnia, temperatura wnętrza samochodu szybko może osiągnąć 50 stopni Celsjusza. W tej temperaturze nawet sprzęt elektroniczny może ulec nieodwracalnemu zniszczeniu, natomiast dla dziecka lub zwierzęcia jest to bezpośrednie narażenie zdrowia i życia.  W Stanach Zjednoczonych tylko w tym roku  wskutek udaru cieplnego zginęło już 24 dzieci. Najtragiczniejszy był rok 2018 kiedy to w zamkniętych samochodach zmarło 52 dzieci. Ten problem dotyczy także Polski. Przypadki pozostawienia dzieci w autach odnotowano ostatnio w Katowicach, Łodzi i Wrocławiu. Ten ostatni omal nie skończył się tragicznie. Dziecko ledwie odratowano.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Nauka
Alkohol, nikotyna, narkotyki wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Między wolnością a reglamentacją
Nauka
Naukowcy testują nowy sposób walki z superbakteriami. Skład tabletek może zaskoczyć
Materiał Partnera
Wielkie nieobecne. Kobiety we władzach spółek
Materiał Partnera
Oszukują i rozdają nagrody. Tego (na pewno!) nie wiesz o storczykach
Materiał Partnera
Motory molekularne. Tak naukowcy uczą nanocząsteczki kręcić się na zawołanie
Nauka
Połączenie tych dwóch leków wydłużyło życie myszy o około 30 proc. Czy pomoże ludziom?