fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Zatopiony las na dnie Bałtyku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Naukowcy z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Uniwersytetu w Kłajpedzie zbadali pozostałości zatopionego lasu sprzed 10 tys. lat.

Wspólna wyprawa polskich i litewskich badaczy miała na celu przygotowanie dokumentacji fotogrametrycznej znalezisk. Pracownicy z Działu Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wykonali pod wodą tysiące zdjęć, które posłużą do stworzenia trójwymiarowych modeli zatopionych drzew. Prace prowadzono z pokładu szkunera „Brabander" należącego do Uniwersytetu w Kłajpedzie.

Obszar dna w rejonie Juodkrante na Litwie, na którym znajdują się pozostałości zatopionych lasów z epoki kamienia, został odkryty przez naukowców z Uniwersytetu w Kłajpedzie. W czasach, gdy zatopione drzewa były bujnym lasem, kończyła się epoka lodowcowa, w wyniku ustępowania lądolodu formował się Bałtyk. Topiący się lód podnosił poziom młodego morza, którego wody zalały tereny dawnego lądu i porastające go lasy. Zatopione okolice były zasiedlane przez człowieka i mogą kryć pozostałości jego osadnictwa.

Profesor Vladas Žulkus z Uniwersytetu w Kłajpedzie zwrócił się o pomoc do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – i rozpoczęła się współpraca.

W trakcie prac podwodnych wykonano fotogrametrię (około 3000 zdjęć) dwóch kilkumetrowych pni drzew stanowiących fragment zatopionego lasu. Polscy archeolodzy przetestowali również nowy zestaw kalibracyjny pozwalający precyzyjniej skalować i lokalizować w przestrzeni obiekty przedstawione na zdjęciach.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA