fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Muzyka ożywia stare kamienice

materiały
WarszeMuzik zaprasza do miejsc, w których żyje duch dawnej Warszawy. Festiwal rozpoczyna się 1 sierpnia koncertem w domu na Chłodnej 41.

To jedna z niewielu kamienic na Woli, która przetrwała Powstanie Warszawskie, choć z jej dawnych zwieńczeń i aplikacji nie zostało nic. Właśnie tu zespół Hashtag Strings 1 sierpnia, zaproponuje utwory kompozytorów, którzy przywołają przeszłość.

Mieczysław Wajnberg we wrześniu 1939 roku wyruszył z Warszawy na wschód i dzięki temu ocalał, cała jego rodzina zginęła w obozie w Trawnikach. Józef Koffler, pierwszy polski dodekafonista, zginął pod koniec wojny w Krośnie, gdzie ukrywał się po wydostaniu się z getta. Szymon Laks wyjechał z Warszawy pod koniec lat 20. i zamieszkał w Paryżu, co jednak nie okazało się bezpiecznym schronieniem. Niemcy aresztowali go i wysłali do Auschwitz. Przeżył, ale do Polski już nie wrócił, podobnie jak Aleksander Tansman, który czas wojny spędził w USA.

Utwory tych twórców, ale także ocalałego z getta Władysława Szpilmana i wielkich klasyków Bacha czy Schuberta zaproponuje WarszeMuzik w kolejne soboty sierpnia i w kolejnych kamienicach – 8 sierpnia w kamienicy pod zegarem przy Chłodnej 20, gdzie w czasie wojny nieopodal była kładka łącząca duże i małe getto. Natomiast 22 sierpnia WarszeMuzik zaprasza do kamienicy przy Żelaznej 66. To w niej mieszkał do wojny z rodzicami i siostrą młody Mieczysław Wajnberg. Kuratorzy WarszeMuzik – flecistka Anna Karpowicz i pianista Marek Bracha – zagrają jego utwory, a także Tadeusza Kasserna, który z racji żydowskiego pochodzenia ukrywał się w czasie wojny w Warszawie. W grudniu 1945 r. jako dyplomata nowej Polski wyjechał do konsulatu w Nowym Jorku, ale do kraju już nie wrócił.

W cztery niedzielne popołudnia – od 2 do 23 sierpnia – odbędą się cztery kameralne koncerty przy pomniku na Umschlagplatzu. Oprócz Anny Karpowicz i Marka Brachy wystąpią wiolonczelista Jan Kalinowski, skrzypaczka Maria Sławek, altowiolistka Aleksandra Demowska-Madejska, pianiści Mischa Kozłowski, Wojciech Pyrć i Marek Szezler.

Finałem tegorocznego cyklu Warsze Muzik będzie koncert 29 sierpnia w Muzeum POLIN. Hashtag Ensemble prowadzony przez dyrygentkę Lilianę Krych zagra m. in. Recalling a Serenade” Pawła Szymańskiego, a kulminacją będzie światowe prawykonanie utworu „No: vorrei e non” kompozytora izraelskiego (rocznik 1985), Yaira Klartaga, który przywołuje w nim pamięć o swoim dziadku, przedwojennym chórzyście Wielkiej Synagogi na Tłomackiem.

Uzupełnieniem muzyki będą dwa spacery po Warszawie z przewodnikiem. 8 sierpnia Aleksandra Stefaniak poprowadzi chętnych po Woli śladami Wajnberga i innych przedwojennych artystów. 29 sierpnia Marcin Mroziński zaprasza na spacer inspirowany obecną wystawą czasową w Muzeum POLIN „Tu Muranów”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, Organizatorem WarszeMuzik 2020 jest fundacja Sfera Harmonii. Projekt współfinansuje m. st. Warszawa. Partnerami są Fundacja PZU, ZAiKS, StoArt, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Wolskie Centrum Kultury.

Szczegółowy program: www.warszemuzik.org

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA