fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Odszedł Ginger Baker

AFP
Perkusista Ginger Baker znany z The Cream nie żyje. Miał 80 lat.

Jego największym osiągnięciem było utworzeniem z Erikiem Claptonem i Jack'iem Bruce’em pierwszej w historii rocka supergrupy, której członkowie już wcześniej mieli wielkie osiągnięcia.

Formacja działała tylko przez 2 lata (1966-68) i nagrała cztery płyty, ale i tak stała się legendą hard rocka o bluesowych korzeniach, słynącą z improwizacji.

Baker miał w tym udział. Udowodnił, że perkusista może być showmanem na równi z gitarzystami. Wprowadził do zestawu perkusyjnego drugi basowy bęben.

The Cream rozpadł się w skutek wewnętrznych konfliktów, a krewki charakter perkusisty nie był tu bez winy. Dochodziło do bijatyk z Bruce’em, a powodem było też używanie heroiny.

Później grał jeszcze w Claptonem w Blind Faith. Trio spotkało się jeszcze w 2005 r. w The Royal Albert Hall był w perfekcyjny sposób wykonać to, czego nie byli w stanie zagrać w skutek narkotyków. Zapisem jest znakomita płyta.

Przed The Cream Baker związał się z rhythm and bluesową grupą Graham Bond Organisation.

W 1970 r. Baker stanął na czele Ginger Baker's Air Force.  Grał rocka, jazz i muzykę afrykańską. Współpracowałem z Feli Kuti i Garym Moore’m.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA