fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Podwyżki dla funkcjonariuszy o 5 proc.

Bloomberg
O około 200 zł wzrosną pensje funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz BOR.

Rząd zdecydował, że od 1 stycznia 2016 r. wzrosną o 5 proc. w stosunku do 2015 r. uposażenia funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Policji.

Z 2,87 do 3,01 zwiększy się wielokrotność kwoty bazowej (tzw. mnożnik) w policji. Takie zmiany zakłada przyjęte na ostatnim posiedzeniu rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie policjantów.

Podwyżki obejmą też innych funkcjonariuszy. W 2016 r. przeciętna miesięczna podwyżka wyniesie: 202 zł dla policjantów, 203 zł dla strażników granicznych, 198 zł dla strażaków i 210 zł dla funkcjonariuszy BOR.

Dla pracowników cywilnych służb mundurowych również przewidziane są podwyżki. Ustawa budżetowa zakłada 6-proc. wzrost funduszu wynagrodzeń.

Mundurowi domagali się podwyżek płac podczas zeszłorocznych demonstracji pod Kancelarią Premiera i w sądach w postępowaniach zbiorowych. Część spraw jeszcze się nie zakończyła, ale jak podkreślają eksperci, funkcjonariusze nie mieli szans, by tą drogą coś uzyskać. Z ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym wynika bowiem, że na jej podstawie dochodzi się roszczeń z tytułu czynów niedozwolonych. Brak waloryzacji uposażenia deliktem jednak nie jest.

etap legislacyjny: czeka na publikację w Dzienniku Ustaw

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA