fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Hipoteka odwrócona: komu emeryt zostawi mieszkanie

shutterstock
80 proc. seniorów chce zostawić mieszkanie bliskim. 91 proc. słyszało o rencie dożywotniej lub hipotece odwróconej. Niemal 40 proc. uważa, że to rozwiązanie dla osób bez spadkobierców.

64 proc. emerytów twierdzi, że zostawi nieruchomość dzieciom, 9 proc. – wnukom, 2 proc. – małżonkowi, 1 proc. – rodzeństwu, a 4 proc. – dalszej rodzinie. Reszta nie wie jeszcze, kto lokal odziedziczy. W Polsce jest ok. 9,5 mln osób w wieku 60+. Rentą dożywotnią mogłoby być zainteresowanych ok. 2 mln.

Taka renta w ocenie wielu seniorów jest skierowana przede wszystkim do osób samotnych (39 proc.), borykających się z problemami finansowymi.

Co piąty ankietowany (19 proc.) twierdzi, że to dobra oferta dla osób długo żyjących, które mogłyby korzystać ze świadczeń wypłacanych przez fundusz hipoteczny w długiej perspektywie. Aż 71 proc. seniorów przyznaje, że zamieszkiwana nieruchomość jest ich własnością. Co trzeci mieszka samotnie (34 proc.), pozostali żyją w gospodarstwie dwuosobowym (50 proc.) lub trzyosobowym (7 proc.). Badanie przeprowadził Fundusz Hipoteczny DOM.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA