fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Atal przekaże muzeum zabytkowy schron na Oksywiu

500- metrowy schron przy ul. Bosmańskiej na gdyńskim Oksywiu
materiały prasowe
500- metrowy schron przy ul. Bosmańskiej na gdyńskim Oksywiu trafi w ręce Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

- Nowy właściciel odrestauruje schron i tchnie w niego nowe życie, dzięki czemu dzielnica wzbogaci się o atrakcyjny obiekt muzealny, który będzie służył lokalnej społeczności i turystom – informuje Atal w komunikacie. Deweloper jest właścicielem nieruchomości. – Schron jest ukryty wśród drzew przy ul. Bosmańskiej na gdyńskim Oksywiu, nieopodal kameralnej inwestycji mieszkaniowej – Atal Bosmańska.

Firma informuje, że 500- metrowy schron schron figuruje w gminnej ewidencji zabytków. Jest pod ochroną konserwatorską. Obiekt ma trzy kondygnacje, w tym dwie podziemne.

- Naszą misją są nie tylko inwestycje deweloperskie, ale też dbałość o rozwój ich okolicy, korzyści dla mieszkańców – mówi cytowany w komunikacie Zbigniew Juroszek, prezes spółki Atal. - Choć zainteresowanie zabytkowym schronem było ogromne, a oferty napływały do nas z całego kraju, zdecydowaliśmy się przekazać go lokalnej instytucji – Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, dzięki czemu ten wyjątkowy obiekt militarny stanie się atrakcją miasta, miejscem otwartym dla jego mieszkańców i turystów – podkreśla.

Schron powstał podczas II wojny światowej. Budowę ukończono w 1944 roku. - Mógł pomieścić nawet 2 tys. osób. Po wojnie służył Marynarce Wojennej jako alternatywny punkt dowodzenia, później został opuszczony – czytamy w komunikacie.

- Ten schron to swoiste memento – ślad po dramatycznej przeszłości naszego kraju. Chcemy wykorzystywać ten obiekt do celów edukacyjnych związanych z historią II wojny światowej – zapowiada cytowany w komunikacie Tadeusz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. - Stanie się także obiektem na szlaku spacerów historycznych organizowanych przez muzeum. Decydując się na przejęcie schronu, myślimy o wykorzystaniu go na cele szeroko pojętej kultury, ale także zamierzamy przeznaczyć mu funkcje magazynowe. Przewidujemy współpracę z organizacjami pozarządowymi o profilu proobronnym, a także artystycznym. Tego typu obiekty mogą stanowić miejsce interesujących plenerów czy instalacji artystycznych. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że schron to dziś goła żelbetonowa skorupa. Żeby tchnąć w niego życie, potrzebna jest szczegółowa diagnoza stanu samego obiektu, jak i otoczenia. Czynimy starania o pozyskanie dokumentacji historycznej, która pozwoli odtworzyć dzieje tego typu budowli, jak i tego konkretnie obiektu, co pozwoli stworzyć interesującą ekspozycję poświęconą miejscu i czasom, w których schron zbudowano.

Powstające nieopodal osiedle Atalu składa się z sześciu budynków, w których zaprojektowano 96 mieszkań oraz siedem lokali handlowo-usługowych. Planowany termin oddania do użytku inwestycji Atal Bosmańska to I kwartał 2022 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA