fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia

Polski IŻŻ propaguje nową piramidę zdrowego żywienia
Instytut Żywności i Żywienia
Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia przebiega pod hasłem „Zatrzymać cukrzycę”.

Polska przoduje w niechlubnych statystykach. Mamy jeden z najwyższych wskaźników osób z cukrzyca typu 2, otyłych i z nadwagą, wciąż jesteśmy w czołówce społeczeństw spożywających za dużo cukrów i za mało się ruszających. Co gorsza na cukrzycę zaczynają chorować także dzieci i młodzież. Przeciętnie pochłaniamy dziennie ponad 25 łyżeczek cukru nie licząc cukrów ukrytych.

Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie ostrzegają , że liczba chorych na cukrzycę w Polsce będzie szybko rosnąć jeśli nie uda się powstrzymać epidemii otyłości. Prof. Mirosław Jarosz, dyrektor IŻŻ, alarmuje, że świadomość tego, iż otyłość jest głównym czynnikiem zachorowania na cukrzycę jest w naszym społeczeństwie zatrważająco niska.

W Polsce na cukrzycę chorują prawie 3 mln osób. Co gorsza milion osób nie ma świadomości swojej choroby. Cukrzyca długo bowiem nie daje żadnych objawów. 5 milionów ma stan przedcukrzycowy - który nie jest jeszcze, chorobą ale wymaga interwencji i konsultacji ze specjalistami - zmiany diety, zwiększenia aktywności fizycznej. Tymczasem pacjenci nie zdają sobie z tego sprawy, a system nie jest przygotowany do poradzenia sobie z taką ilością porad i pacjentów. W katalogu świadczeń lekarza POZ wciąż nie ma czegoś takiego jak porada żywieniowa.

- Przecież każdy lekarz pierwszego kontaktu oprócz zmierzenia ciśnienia powinien także zmierzyć obwód pasa i zważyć pacjenta. Jeśli zauważy nadwagę czy otyłość - udzielić porady a jeśli uzna za stosowane skierować do specjalisty - apeluje prof. Mirosław Jarosz.

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna poinformowała, że Polska jest na 4 miejscu jeśli idzie o procentowy udział chorych ze stanem przedcukrzycowym. W 2030 roku, jeśli się nic nie zmieni, zajmiemy miejsce pierwsze.

Czemu cukrzyca jest tak groźna ? Po pierwsze nie daje objawów. Po drugie przyczynia się do wielu innych przewlekłych chorób i powikłań - takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa, zawały serca, udary mózgu, amputacje kończyn, utrata wzroku.

Szacunki specjalistów mówią o tym, że walka z nią kosztuje nas 7 mld złotych rocznie, 3,5 mld kosztuje leczenie powikłań, a ponad miliard utracona produktywność.

Badanie grupy osób w wieku 70 -78 lat pokazało , że aż 1/2 kobiet i 2/3 mężczyzn w tym wieku dowiaduje się o swojej cukrzycy w momencie zawału kiedy po nim robione są im badania.

Jak wykryć cukrzycę? Wystarczy zwykłe badania krwi. Jeśli poziom glukozy we krwi na czczo przekroczy 126 mg/dl powinniśmy natychmiast udać się do specjalisty.

Specjaliści IŻŻ opracowali i propagują nową piramidę zdrowego żywienia. Pokazuje ona jakie produkty w jakich proporcjach powinniśmy spożywać aby unikać nadwagi i zapobiegać cukrzycy. Ponadto opracowali 7 zaleceń żywieniowych dla osób z cukrzycą typu 2 : ustalmy kaloryczność diety i zawartość węglowodanów z dietetykiem, jedzmy 4 - 5 razy dziennie - małe porcje często dodając warzywa. Pamiętajmy o wartościowym śniadaniu, unikajmy cukru, słodyczy i słodkich napojów , korzystajmy z piramidy żywieniowej w codziennej diecie. Więcej o piramidzie i zasadach zdrowego żywienia i stylu życia znaleźć można na stronach www. zachowajrównowagę.pl i www.izz.waw.pl.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA