fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Koronawirus w Chinach: Osocze wyleczonych leczy chorych

AFP
Chiński koncern National Biotec Group ogłosił w czwartek, że przeciwciała zwalczające koronawirusa 2019-nCoV wykryte w osoczu (zasadniczy płynny składnik krwi, w którym są zawieszone elementy komórkowe, stanowi 55 proc. składu krwi - red.) osób, które pokonały infekcję wywołaną koronawirusem, mogą skutecznie zwalczać wirusa - informuje "South China Morning Post".

Firma twierdzi, że udało jej się przygotować osocze (plazmę) do stosowania w leczeniu klinicznym po "dokładnych testach dotyczących bezpieczeństwa biologicznego". Osocze takie wykorzystano do leczenia 11 pacjentów znajdujących się w stanie krytycznym.

Firma podkreśla, że rezultaty takiego leczenia były obiecujące.

W pierwszej fazie eksperymentalnego leczenia osocze z przeciwciałami zwalczającymi wirusa podano trzem pacjentom w stanie krytycznym 8 lutego. Obecnie osocze podawane jest ponad 10 chorym w stanie krytycznym.

Badania kliniczne wykazały, że 12-24 godziny po rozpoczęciu terapii główne markery stanu zapalnego zmniejszyły się znacząco, zwiększyła się liczba limfocytów, a także poprawiły się takie wskaźniki jak nasycenie krwi tlenem.

"Osocze wykorzystywane do leczenia koronawirusa jest stworzone na bazie osocza wypełnionego przeciwciałami pobranego od pacjentów, których udało się w pełni wyleczyć" - podkreśla  National Biotec Group w komunikacie.

W wyniku choroby Covid-19 wywołanej przez koronawirus 2019-nCoV w Chinach zmarło 1380 osób. Zachorowało blisko 63851.

Źródło: South China Morning Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA