fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Niemcy: Bundestag przegłosował obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze

AdobeStock
Bundestag przegłosował ustawę, która wprowadza obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze w żłobkach, przedszkolach oraz szkołach. Na rodziców niezaszczepionych dzieci będą nakładane grzywny.

Ustawa wprowadzająca obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze w żłobkach, przedszkolach i szkołach zacznie obowiązywać od marca 2020 roku.

Czytaj także: Europa: Kolejne kraje tracą status wolnych od odry

Jak podkreślił niemiecki minister zdrowia Jens Spahn, "ochrona przed odrą jest jednocześnie ochroną dzieci". - Zakażenie odrą jest niepotrzebnym zagrożeniem w 2019 roku - powiedział.

Na rodziców, którzy nie przedstawią zaświadczenia o tym, że ich dzieci zostały zaszczepione, nałożona zostanie grzywną w wysokości 2,5 tysiąca euro. Ich pociechom będzie grozić także wydalenie ze żłobka, przedszkola lub szkoły. 

Szczepienia będą dotyczyć nie tylko dzieci, ale także personelu żłobków, przedszkoli i szkół, instytucji ochrony zdrowia oraz mieszkańców i pracowników ośrodków dla uchodźców. 

Wyjątkiem będą jedynie osoby, które nie mogą zostać zaszczepione ze względów zdrowotnych, urodziły się przed 1970 rokiem oraz te, które przebyły odrę. 

W Europie od kilku lat wzrasta liczba przypadków odry. W 2018 roku w Niemczech zanotowano 532 przypadki, a w Polsce było ich 335. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że ??zaszczepienie 95 proc. populacji jest konieczne, aby zapobiec masowej epidemii.

Osoby zaszczepione przeciwko odrze będą również chronione przed świnką i różyczką, ze względu na to, że szczepionka jest dostępna w postaci potrójnego zastrzyku. Czasem występuje także w postaci poczwórnego zastrzyku, chroniąc również przed ospą wietrzną.

Źródło: The Guardian, DW
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA