fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Jak radzić sobie z upałami? O tym musisz pamiętać

AdobeStock
Kiedy wysoka temperatura staje się nie do zniesienia, warto zastosować rozwiązania, które pomogą przetrwać najgorętsze dni. Sprawdź, jak zachowywać się w czasie upałów.

Choć lato jest dla wielu osób ulubionym okresem w roku i wymarzonym czasem do wypoczynku, jednocześnie może nieść za sobą niebezpieczeństwo przegrzania czy udaru słonecznego. Ze względu na to, że nie wszyscy mogą cieszyć się spędzeniem upalnych dni nad jeziorem czy morzem, a latem temperatury w mieście osiągają rekordowe wartości, warto odpowiednio postępować, aby uniknąć przegrzania i innych dolegliwości związanych z wysokimi temperaturami. 

Czytaj także: Europę czeka kilka dni niebezpiecznych upałów 

Nawodnienie jest podstawą

Podstawowym sposobem na schłodzenie organizmu, jest pocenie się. Podczas upałów pocimy się dużo więcej niż zazwyczaj, w związku z czym niezwykle istotne jest, aby regularnie uzupełniać ilość wody w naszym organizmie. Podczas gdy w pozostałe pory roku wystarcza nam 1,5-2 litr? napojów, latem powinniśmy wypijać ich nawet o litr więcej. Poza piciem wody, dobre jest również skorzystanie z metody stosowanej na Bliskim Wschodzie, ciepłej zielonej herbaty, gdyż podczas spożywania tego rodzaju płynów organizm nie potrzebuje dodatkowej energii na ocieplanie wody, dzięki czemu schładza się szybciej. Podczas upalnych dni należy postawić też na soki owocowe, które są najbardziej pożyteczne, bo zawierają elektrolity. Warty polecenia jest sok pomidorowy, zawierający duże ilości potasu - w czasie upałów wypłukuje się z organizmu. W gorące dni wskazana jest również rezygnacja z alkoholu, który może spowodować nagłe obniżenie ciśnienia, co skutkuje omdleniami i zasłabnięciem. Należy odstawić również napoje z kofeiną - kawę, czy colę. 

Rozsądna dieta

Najlepszą dietą na upały jest dieta śródziemnomorska, której podstawą są warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz jogurty. Nie można zapominać o obiadach, ale należy dostosować je do pogody. Warto jeść chłodne, lekko solone potrawy oraz owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu - pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew.

Chłodzenie i ochrona przed słońcem

Podczas upałów bardzo istotne jest także schłodzenie mieszkania. Warto zainwestować w sprzęty takie jak wiatraki czy klimatyzatory, dzięki którym temperatura wewnątrz nie będzie podnosić się zbyt szybko. Można skorzystać jednak także ze starszych sposobów, jak rozwieszenie na oknie zmoczonego w zimnej wodzie koca lub prześcieradła. W nagrzanym pomieszczeniu można porozstawiać także naczynia o dużej powierzchni wypełnione wodą, gdyż parowanie schładza powietrze. Codziennie wieczorem i w nocy należy przewietrzyć mieszkanie, a w dzień zasłaniać najbardziej nasłonecznione okna. Należy pamiętać też o tym, aby wychodząc na słońce odpowiednio zabezpieczyć się przed szkodliwym promieniowaniem. Używanie kremów z filtrem SPF ochroni nas przed promieniami, które mogą wywołać poparzenia słoneczne, a nawet nowotwory skóry. Trzeba pamiętać także o nakryciach głowy, czy parasolach, które stworzą cień. Warto często brać chłodne kąpiele lub prysznice, aby schłodzić organizm oraz ubierać się w przewiewne, jasne stroje. Pamiętajmy o osobach starszych i dzieciach

Upały najbardziej szkodzą osobom starszym, chorym oraz dzieciom. Ich organizmy mogą nie radzić sobie z utrzymaniem prawidłowej temperatury. Jeśli nasi najbliżsi poczują takie objawy jak zawroty głowy, gorączka, osłabienie, czy bóle mięśni, warto, żeby zostały w domu, szczególnie w godzinach 11-15. Należy pozamykać też okna, wziąć chłodny prysznic i popijać chłodne napoje. Jeśli któryś z członków rodziny lub osoba, którą się zajmujesz ma skórę gorącą i suchą, majaczy, ma drgawki i/lub traci przytomność, niezwłocznie należy wezwać lekarza lub pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na przybycie pomocy, należy przenieść dotkniętą osobę na chłodne miejsce układając ją w pozycji leżącej na plecach, z nogami i miednicą ułożonymi wyżej niż tułów, zdjąć z niej ubranie i rozpocząć zewnętrzne chłodzenie ciała przez ułożenie kompresów chłodzących na szyi, w pachach i pachwinach, nieprzerwanie wachlować i spryskiwać skórę wodą o temperaturze 25-30 stopni Celsjusza i stale mierzyć temperaturę ciała. Nie należy podawać aspiryny lub paracetamolu. 

Czworonożni przyjaciele

Nie zapominajmy także o zwierzętach. W upalne dni nie można zostawiać psa w samochodzie. Tego typu pojazdy błyskawicznie się nagrzewają. Jedynie w kilka minut temperatura wewnątrz auta może być znacznie wyższa od temperatury powietrza. Psy posiadają gruczoły potowe jedynie na poduszkach łap. Podczas upałów nie są one wystarczające aby ochłodzić organizm zwierzęcia. Należy pamiętać także o tym, że nasi czworonożni przyjaciele też potrzebują więcej wody niż zazwyczaj. 

Źródło: GiS, asystentbhp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA